YENİ NESİL VE YÖRÜKLÜK

YENİ NESİL VE YÖRÜKLÜK

Yörükler bir Turan kavmi olup Türk'tür.

Dili de Altay dil gurubundan olup Türkçe'dir. Daha 30 yıl öncesine kadar yörükler yörüğüm demeye çekinirdi. Daha nereden geldiğini, geçmişini  bilmeyen kişilerde "sen cahilmisin" yerine sen yörükmüsün derdi..

Artık köprünün altından çok sular geçti.Yörük olduğunu söyleyen milletvekilleri, Valilerimiz, iş adamlarımız gibi çeşitli meslek dalından kişiler gururla ben "Yörüğüm " diyor. Bir çok Yörük dernekleri kuruldu ,kuruluyor fakat bir şeyler ters gidiyor. Yaz boyunca köylerden şehirlere bir çok festivaller, etkinlikler, toylar ve kültürel çalışmalar yapıldı.

Belediyelerimiz bu etkinlikleri gerekli desteği verdiler. Bu konuda belediyelerin kültür daire başkanlarına ve belediye başkanlarına takdir etmek gerekiyor.

Bu etkinliklerde en çok yörüklük ve yörükler konusu işlendi.

Deve, at, keçi, köpek gibi hayvanlar önde, dernekler tabelalarıyla arkalarında bir kortej yürüşüyle çadırlara veya alanlara giriş yapıldı. Mahalli sanatçılarının kıvrak türküleriyle yoruluncaya kadar oynandı. Halı, kilim, Yörüklerin kullandıkları ve yaptıkları malzemeler sergilenmeye çalışıldı. Her etkinlik bu şekilde veya buna benzer çalışmalarla tamamlandı.

Hakkını yememek lazım değerli hocalarımızın sunumları bu etkinlikleri renk kattı.Fakat onlarıda dinlemedik.

Sonra?

Kortej yürüyüşlerinde, salondaki toplantılarda  herkesin  yaşı ellinin üzerinde olup geçmişi özlem  duyan orta yaş gurubun üzerindeki aynı kişilerin toplantılara etkinliklere katıldığını gördük. 

Yirmi yaş altında hiç  kimsenin bu toplantılara gelmediğini bu gençleri ve çocuklarımızı bu alanlara, salonlarımızda getiremediğimizi fark ettim.

Yörüklüğü kime anlatıyoruz, kimler dinlemesi gerekiyor?

Çocuklarımız, gençlerimiz nedere? Yaşını başını almış nineler, dedeler toplanıp, toplanıp oynayıp gidiyoruz.Yörük kültürünü bir ileriye taşıyamıyoruz.

 Kendimiz çalıyoruz kendimiz oynuyoruz.

O toy günlerinde bayrama gider gibi süsleniyoruz, üzerinde toz olmayan körüklü çizmeler giyiyoruz.Peki kimi nerde nasıl temsil ediyoruz.

Temsil ettikleriniz nerede, Kültürümüzü bizden sonra gelecek olan aktaracağımız gençler nerede?

Yörük derneklerinin yörükler için yaptıkları bir çalışma, bir duyuru, TBMM de yasa tasarısı varmı? böyle bir çalışma yapıldıysa Karar nedir, hangi aşamadır. Neden reddedildi, red kararı veren parti kimdir.Gençlerimiz ve çocuklarımız  için çalışmalarımız varmıdır.Varsa hangi aşamadır.

Derneklerimiz çobanlar ile ilgili bir çalışması ( Sigorta, sosyal haklar, Eğitim, barınma, burs vs gibi)  varmıdır?

Çobanlarımızın yurtlarına, yaylaklarına Çömenlerine ziyaretler yapıldımı?

Değerli bir Yörük dernek başkanıma "sen hiç çömende kaldınmı?"diye sormuştum.Oda haliyle cevap verememişti.

Bizler festivaller adı altında çok değerli çalışmalar yapabiliriz.

İşin özü kıvrak türküler eşliğinde oynayıp duruyoruz...

Yörükler yürüyen Türk demektir.Bu da onların göçebe hayat yaşadıklarını gösterir. Yörükler Aydın kişilerdir. Göçebe hayat yaşadıklarını için gezip gördükleri her yerin gelenek ve görenekleri alıp kendi hayatlarında uyguladıklarındandır .

Atalarımızın bizlere kadar getirdiği örf, adet, kültürel zenginliğimiz , etkinliklerimizi ve aydın kişiliğimizi malesef bizden sonraki kuşaklara  aktaramıyoruz.

Yürüyen Türkler, Dernekler  yürüsünler ki  iz bıraksınlar. Gelecek genç nesil onları takip etsin.

 

Turan GÜNGÖR

İktisatçı-Emekli Asker

Bozdağ Güney Mahallesi Eğitim Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı