ÜLKELER NORMALLEŞME DERKEN 2. DALGA ENDİŞESİ DE DUYUYOR

ÜLKELER NORMALLEŞME DERKEN 2. DALGA ENDİŞESİ DE DUYUYOR

Başta İspanya, İtalya ve Fransa olmak üzere Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde hükümetler bir yandan normalleşme takvimi açıklarken bir yandan da ikinci dalga endişesiyle temkinli davranıyor...

 
 
 
 

 

Turizmin toplam gayrisafi yurt içi hasılasının yaklaşık yüzde 11 'ini, istihdamın ise yüzde 12'sini oluşturduğu Avrupa Birliği'nde sektörü ayakta tutmaya yönelik tartışmalar devam ederken hükümetler bir yandan normalleşme takvimi açıklarken bir yandan da ikinci dalga endişesiyle temkinli davranıyor…
 
Avrupa ülkeleri arasında koronavirüs salgınına karşı uygulamalarıyla en iyi durumda olan ve uygulamalarından sonuç alan Almanya’nın normalleşme yönünde takvimi öne alması diğer ülkeleri de cesaretlendirdi.
 
Almanya cesaretlendirdi
 
Nitekim Almanya Başbakanı Angela Merkel’in eyalet başbakanları ile 6 Mayısta yaptığı toplantıdan sonra aralarında otel ve lokantaların da olduğu işyerlerinin açılmasına karar verildiğini duyurmasıyla diğer Avrupa ülkeleri kısıtlamaları kaldırma yönünde peş peşe açıklamalar yaparak bazı konularda uygulamalara da başladı.
 
İlk gevşeten Avusturya
 
Kısıtlamaları ilk gevşeten ülkelerden olan Avusturya, komşusu Almanya ile turizm koridoru oluşturma niyetinde. Komşularıyla temasta olan Almanya, havayolundan çok otomobil opsiyonunu öne çıkaran bir plan hazırlıyor.
 
İspanya’da ilk adımlar
 
İspanya Barcelona'da korona yüzünden; kapalı plajlar spor yapmak isteyenler için sabah saat 06.00 ile 10.00 arasında açıldı.
İspanya'nın tedbirleri gevşetmeye yönelik yeni adımlar açıklaması bekleniyor. Turizme yönelik adımların ise haziran sonunda devreye sokulması öngörülüyor.
 
Öncelik karayolu
 
İlk etapta iç turizme öncelik verilmesi, havayolu yerine karayolunun öne çıkarılması, sahillere belli saatlerde erişim sağlanması, sosyal mesafeyi sağlayacak teknik düzenlemeler yapılması, erişimin yaş gruplarına göre ayarlanması Avrupa'da üzerinde durulan opsiyonlar arasında yer alıyor.
 
İtalya, Yunanistan ve Portekiz
 
Yunanistan ve Portekiz yılın ikinci yansında güvenli ülke olarak algılanmayı ve turist akışı sağlamayı umuyor. İtalya ise şu aşamada önceliği bölgesel turizme vermeyi düşünüyor.
 
Fransa: Düzenlemeler iç turizm için
 
Sıkı kurallar uygulayan, gevşetme sürecinde dahi bölgeden bölgeye değişik uygulama planlayan Fransa'da İse tatil yapılıp yapılmayacağını söylemek için henüz erken. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ilk aşamada uluslararası turizmi kısıtlama ve 'Avrupalılar arasında kalma' niyetinde.