TERK EDİLEN BİR ACIPAYAM !

TERK EDİLEN BİR ACIPAYAM !

Asi Karaağaç, lılar neden yurtlarını terk ediyor.

 

Türkiye istatistik kurumu'nun  verilerine göre merkeze bağlı iki ilçe dışında   Denizli'de en çok Acıpayam'lılar yaşıyor.Bu sayı 92 binleri aşıyor. Sırasıyla Tavas 80 bin, Çivril 74 bin 248 kişiyle takip ediyor.

 

Eski çağlarda "indos Vadisi"  olarak bilinen bu bölge sırasıyla Hititler, İonlar, Akalar, Frigler, Lidyalılar, Persler, Selçuklular, ve Osmanlıların hakimiyetinde kalmıştır.

 

Tarih boyunca cazibe merkezi olan Acıpayam son yıllarda malesef geçim ve başka sıkıntılardan dolayı  nüfus Denizli'ye veya başka illere göçmektedir.

 

Kişilik olarak biraz Acıpayam gibiyim aslında, biraz asi birazda kabına sığmayan kışları Çağlayıp coşan Dalaman çayı gibiyim.

 

Nerde, nasıl, niçin, neden sorularını sıkça sorarım kendime.

 

-Neden Acıpayam'lılar yurtlarını, obalarını,  evlerini bırakıp  göç ettiler ?

 

-Neden yıllarca Acıpayam sahip çıkılmadı. yurttaşlarımız niye Acıpayam'a terk etti ? 

 

Acıpayam'lılar verdikleri oylarla Denizli'ye yön verdiler fakat kendilerine, memleketlerine, Dalaman -Kelekçi yoluna, Dalaman çayı in kirliliğine yön veremediler; merhem olamadılar.

 

Acıpayam'ı terk eden nüfusumuz Denizli'de Acıpayam'da oturanlardan, ikamet edenlerde fazla olmuş. Bir çok nedeni olsada işsizlik, yanlış tarım politikaları, küçük baş hayvancılığın sahip çıkılmaması, siyasette bölünüp parçalanması  gibi bir çok sebep sayılabilir.

 

Seçime gidiyoruz !

 

Acıpayam'da yaşayan Acıpayam'lılar, Denizli'de yaşayan Acıpayam'lılar bizden vekiller olsun, bakanlarımız olsun.

 

Seçim boyunca köylerimize, mahallemize gelen siyasi parti temsilcilerini   Çay içirip göndermekten dışında Bir şeyler yapalım.

 

Şehirde olan herşey köylerde,de olacak diye büyükşehir olan Denizli'nin Acıpayam mahallelerinde kilit taşı döşemek ten başka neler yapıldığını soralım.

 

Acıpayam'ı  terk etmiyelim !

 

Siyasiler yakında kafileler halinde seçmenin huzuruna çıkmaya başlayacaklardır. Pembe umutlar dağıtıp gitmesinler.

 

Yarınlar bizim olsun, hepimizin olsun.

 

Turan GÜNGÖR

İktisatçı - Emekli Asker.