ŞEKER PRANGALARINDAN  KURTULMA OPERASYONU’ KADIKÖY İSKELE MEYDANI’NDA YAPILACAK!

ŞEKER PRANGALARINDAN  KURTULMA OPERASYONU’ KADIKÖY İSKELE MEYDANI’NDA YAPILACAK!

19-25 EYLÜL DÜNYA ŞEKER TÜKETİMİNE DİKKAT HAFTASI’NDA SAĞLIK İÇİN ‘ŞEKER PRANGALARI’ KIRILIYOR…

Geçtiğimiz yıl sağlık açısından dünya çapında bir adım atarak, ‘Dünya Şeker Tüketimine Dikkat Haftası’nın literatüre girmesine sağlayan ve bu alanda büyük bir kamuoyu oluşturan Türk Böbrek Vakfı, 19-25 Eylül Dünya Şeker Tüketimine Dikkat Haftası’nda bu yıl ikinci kez sahaya iniyor.

Kadıköy İskele Meydanı, ayaklarında dev zincirlerle şeker prangaları taşıyan performans sanatçılarının gösterisine sahne olacak.

Etkinlik kapsamında Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, Nefroloji Uzmanı Dr. Bilal Görçin ve Diyetisyen Gökçen Efe Aydın, halka konu ile ilgili bilgilendirme yaparken Kadıköy iskele meydanında bir araya gelecek olan dansçılar ve gönüllü ünlüleri ise sahnede müzik eşliğinde temsili olarak aşırı şeker prangalarından kurtularak sağlıklı bir hayata adım atacaklar.

Türkiye’den kamu kurum ve kuruluşlarının yanında özel kuruluşlarında gündeminde olan ‘Dünya Şeker Tüketimine Dikkat Haftası’ yurt dışında da birçok sivil toplum kuruluşu tarafından ele alınarak dünya çapında kutlanıyor ve gündeme getiriliyor.

Aşırı ve kontrolsüz şeker tüketiminin sadece diyabet hastaları için değil, tüm sağlıklı bireyler ve özellikle çocuklar için büyük tehditler oluşturduğu, diyabet ve obezitenin tüm dünyada her geçen gün artış gösterdiği ve gelecek yıllarda büyük oranda artmaya devam edeceğini gösteren araştırmalar ile uzman öngörüleri konunun ciddi olarak ele alınmasına zemin oluşturuyor.

Diyabet ve obezitenin ana nedenlerinden biri olan aşırı şeker tüketimi, diyabet ve obeziteye bağlı olarak hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları, kronik böbrek yetmezliği hastalığı, göz hastalıkları ve hatta uzuv kayıplarına neden olabiliyor. Kronik böbrek yetmezliği hastalığının nedenlerinin en başında da % 40 oranı ile diyabet ve obezite geliyor.

Günümüzde sağlıksız gıdalara ulaşımın, sağlıklı gıdalara göre çok daha kolay ve ekonomik olması, özellikle büyük şehirlerde yaşayanlarda karşılaşılan hareketsiz yaşam tarzı ve hazır gıdaların sık tüketimi, obeziteye bağlı şeker hastalığını tetiklemiş oluyor.  

Aşırı şeker tüketimi kaynaklı ortaya çıkan sağlık sorunları, çocukluk çağı tüketimin gelecekte oluşturacağı problemler, şeker bağımlılığı ve metabolizmanın bozulması gibi konular Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk’in yanı sıra etkinliğe katılan uzmanlar tarafından detaylıca ele alınacak.