Metrica

Doğum haritası geleceğimizle ilgili neler söylüyor?

Denizli’den Astrolog Zehra Çetinkaya ile astroloji ve doğum haritası çıkarma konusunda röportaj yaptık.  Burçlara göre gelecekle ilgili öngörülerde bulunulabilir mi? Doğum haritası bize hangi bilgileri verir? Astrolojinin tarihinden, ay ve güneş tutulmasına, burçların ortaya çıkışından gezegen hareketlerine kadar merak ettiğiniz her şey röportajımızda.

Şahin Polat
Şahin Polat Tüm Haberleri
Doğum haritası geleceğimizle ilgili neler söylüyor?
Doğum haritası geleceğimizle ilgili neler söylüyor?
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Denizli’den Astrolog Zehra Çetinkaya ile astroloji ve doğum haritasını konuştuk. Burçların astrolojinin çok küçük bir bölümünü oluşturduğunu belirten Çetinkaya, asıl verileri doğum haritası çıkarrak elde ettiklerini söyledi. Zehra Çetinkaya astroloji konusunda merak edilen tüm sorulara içtenlikle yanıt verdi.

Astroloji nedir?


Astroloji sembol okuma dilidir. Milattan önce 2500-3000 yıllarından beri astroloji kullanılıyor. 5 bin yıllık bir geçmişi var. 5 bin yıldan beri gökyüzünde olan olaylar takip ediliyor. İnsanlar gökyüzünde olan olayları hep merak etmiş; ayın hareketleri ve güneşi takip etmişler, sonra teleskopun icadıyla diğer gezegenleri de incelemeye başlamışlar.

Örneğin yeni ayda dünya üzerinde neler oluyor? Dolunayın dünya üzerindeki etkileri neler? Bunları sürekli araştırarak bir veri tabanı oluşturmuşlar. İstatistiki veriler elde etmişler. Geçmişte dolunayda, ay tutulmasında ne olmuş? Tekrar ay tutulması, güneş tutulması olduğunda ya da bir gezegen hareketi olursa bize ne gibi etkileri olabilir? Bunlarla ilgili öngörüde bulunan bir ilim. Dolayısıyla astroloji geçmişe bakıp geleceği dizayn etme sanatı.

Astolojinin falcılık veya kahinlikten farkı nedir?
Astoloji; fal, tarot veya kahinlik gibi bir şey değil. Astrolojinin temelinde matematik, tarih, istatistik, fizik gibi bilim dalları var. Geçmişte o tarihte neler yaşanmış nasıl toplumsal etkiler olmuş onlar takip edildiği için tarih çok önemli. Bir ay tutulması, güneş tutulması hangi ülkelerden izlenebiliyorsa etkileri o bölgelerde daha fazla oluyor. Örneğin 1999 yılında ülkemizde bir güneş tutulması izlenmişti, aynı yıl maalesef çok büyük bir deprem oldu. Tutulmaların, gezegen hareketlerinin pozitif ve negatif etkileri olabiliyor.

Doğum haritası geleceğimizle ilgili neler söylüyor?

Burçlar nasıl oluşturulmuş? Ne anlama geliyor?


Güneş sistemi 360 derecelik bir daire çiziyor. Takım yıldızları da onun 30’ar derecelik bölümlerini kapsıyor. Her bölüm bir burcu temsil ediyor. Burçlara takım yıldızlarının adı verilmiş. Kova burcu kova takım yıldızı, Başak burcu başak takım yıldızı gibi. Gökyüzünde çok fazla takım yıldızı var. Güneş sistemi kova takım yıldızından geçerken kova burcu dönemi başladı deniyor,  Balık takım yıldızından geçerken balık burcunun dönemi başlıyor.

Günümüzde astroloji burçlar üzerinden yapılıyor zannediliyor. Ama aslında durum öyle değil. Dünya üzerinde milyonlarca insan var 12 çeşit karakter mi var? Tabii ki değil. Burçlar çok genel bilgiler veriyor ve astrolojinin çok küçük bir bölümünü oluşturuyor. Astrolojide önemli olan gezegenler var, açılar var, yıldızlar var, astroidler var. Burçlar bunun çok küçük bir bölümü.

Astrolojide en önemli veri doğum haritası


Astroloji burçlar üzerinden değil de doğum haritası üzerinden yapıldığında daha sağlıklı sonuç veriyor. Doğum haritası astrolojinin tamamını kapsıyor. Doğum tarihinize, doğum saatinize ve doğum yerinize göre doğum haritanız çıkarılıyor. Bir evcil hayvanın bile doğum haritasını çıkarmak mümkün. Başlangıcı olan her şeyin bir doğum haritası var.  Sadece canlıların değil firmaların, kentlerin, ülkelerin de bir kuruluş tarihi, doğum tarihi var. Dolayısıyla onların da doğum haritası çıkarılabiliyor.

Bu doğum haritasında burçlar var, gezegenler var ve bunların aralarında birçok açı var. Sert açılar, olumlu açılar, olumlu kontaklar var. Ve bunların arasında oluşturulabilecek milyonlarca kombinasyon var.

Doğum haritası bize birçok veri veriyor. Birçok sorunun cevabını alabileceğimiz büyük bir derya. Küçük küçük semboller var ve onların anlamları var. Biz bu sembolleri okumaya, yorumlamaya çalışıyoruz. Bu nedenle bizim için en önemli şey doğum haritası. Astroloji aslında burçlar üzerinden değil de doğum haritası üzerinden yapılıyor.

Burçların bu kadar ön planda olmasının sebebi; herkes burçları biliyor. Doğum haritasını bilen çok fazla yok. Gazetelerde ikişer satır burç yorumları yayınlandığından beri astroloji burç yorumları ile eşdeğer tutuluyor. Bu durum maalesef astrolojinin gerçek değerini kaybetmesine neden oldu.

Burçlara bakarak genellemeler yapmak doğru değil. Her koç burcu insanı Satürn döngüsünde, Merkür gerilemesinde aynı şeyi yaşamıyor. Doğum haritamızda neresi tetikleniyorsa biz o etkiyi alıyoruz.

Doğum haritası geleceğimizle ilgili neler söylüyor?

Doğum haritasına nasıl bakılıyor?


Astrolojide doğum haritasına natal harita diyoruz. Natal harita çalışması herkesin hayatında bir kere yaptırması gereken bir şey. Kendinizle ilgili hiçbir astrolojik çalışma yaptırmadıysanız, ilk yaptırmanız gereken, birinci adım natal harita çalışması. Buradan çok fazla bilgiye ulaşabiliyoruz.

Doğum haritasına bakmak hayatta ne işimize yarıyor?


Doğum haritasına bakarak sizi size anlatıyoruz. Oradan bir noktayı yakaladığınızda hayatınızla ilgili çok büyük kapılar açılabiliyor. Bir farkındalık oluşuyor. Genç kuşak bu konuya çok ilgi duyuyor. Onlar hayatı tam olarak deneyimlemediği için doğum haritası onlar için çok önemli bir rehber niteliğinde. Çünkü onlar 40 yaş üzeri insanlar gibi hayatı deneme yanılma yoluyla öğrenmeyecekler. Bu rehberlikten faydalanırlarsa sanki karanlıkta yürürken ellerinde bir fener varmış gibi yollarını aydınlatabiliyorlar. Doğum haritalarına bakarak hayatlarında nerede dikkat edilmesi gerektiğini, sınavlarının nereden geldiğini, hayatta en çok hangi alanda zorlanacaklarını, en şanslı olacakları yönlerini öngörebiliyoruz. Çok detaylı bilgiler verebiliyoruz. Doğum haritası bu anlamda önemli.

Hayatta bir kez doğum haritası çıkarmak yeterli. Onun yanı sıra yine doğum haritası verilerine göre yıllık öngörüler yapıyoruz.

Doğum haritası geleceğimizle ilgili neler söylüyor?

Doğum haritasına bakabilmek için hangi bilgiler gerekiyor?


Doğum haritası için ay, gün, yıl olarak tam doğum tarihi, doğum saati ve doğum yeri gerekiyor. Yükselen burç doğum haritasının referans noktası. Doğum saati ile yükselen burcunuzu öğreniyoruz. Güneş, ay ve yıldızlar o noktaya göre konumlanıyorlar. Onların derecesi hangi eve düştüğü, hangi burca düştüğü, diğer gök cisimleriyle gezegenlerle nasıl bir etkileşim içinde oldukları tamamen yükselen burcunuzla alakalı. Haritanın bir yükselen burcu var. Yükselen burcumuz normal burçtan önemli. Bize daha fazla etki ediyor. Yükselen burcunuzun doğru tespiti için de doğum saatinizin bilinmesi gerekiyor. Yükselende hangi burç var ve hangi derecede? Yükselen derecelerine yerleşmiş bir gezegen var mı? oralara bakıp size haritanın yüzde 70’ini yükselen burcunuz üzerinden anlatıyoruz.

Doğum haritası çıkararak hangi konularda öngörülerde bulunuyorsunuz?


Sizin hayat yolculuğunuz nereden geliyor? Ve bu hayatta nereye gitmeniz gerekiyor? Sizin hayat sınavınız nedir? Bunlara bakıyoruz. Satürn nerede? Hayat sizi en çok hangi alanda zorlayacak? Jüpiter nerede? Hangi alanda çok şanslı olacaksınız? İş konusunda mı? Eğitim hayatınızda mı? Aşk hayatında mı şanslı olacaksınız? Para, sağlık, aşk hayatı, çocuklar, evlilik, anne-baba, eğitim hayatı, yaptığınız iş, yapmak istediğiniz iş… Doğum haritasına bakarak bunlarla ilgili öngörülerde bulunabiliyoruz.

Sizin hayata karşı duruşunuz, dışarıdan nasıl algılandığınız, kendinizi nasıl ifade ettiğiniz ve insanların dışarıdan sizi nasıl algıladığı yükseleninize bakarak yorumlanıyor. Yükselenin elementi ne? Toprak mı? Ateş mi? Hava mı? Onlara bakıyoruz. Yükselen incelenirken sizin karakter analizinizi yapmamıza yardımcı olan unsurlar ortaya çıkıyor.

Sonra kuzey ay düğümü ve güney ay düğümü diye iki matematiksel nokta var ki; bunlar güneş ve dünyanın yörüngelerinin çakıştığı iki nokta. Bunlar da çok güzel done veriyor.

Birisinin doğum haritasına bakarak öngörülerde bulunduğumuzda “Evet öyle” dedikleri de oluyor, “Aaa öyle mi dedikleri de oluyor.” Kendilerinde keşfetmedikleri bir noktaya da parmak basabiliyoruz. O zaman burada güzel açılımlar olabiliyor. Aslında kendinizi keşfetmeye yönelik bir çalışma şekli. 

Doğum haritası geleceğimizle ilgili neler söylüyor?

Neden doğum haritasına baktırmalıyız?


İnsanın kendini tanıması için en güzel araçlardan biri de astrolojik danışmanlık. İnsan hayat içerisinde ilerlerken çukurlara giriyor, yükseliyor. İniş çıkışları çok oluyor. Sağa sola çarpmalar çok olabiliyor. Bazen ağır travmalar yaşanıyor. Hayatın içinde daha güzel ilerlemek için insan kendini tanımalı. Her şeyden önce insanın kendini bilmesi çok güzel bir şey.

Biz bu dünyaya neden geldik? Sadece yeme içmeye, çalışmaya, para kazanmaya, dünyadaki zevkleri tatmaya gelmedik. Hayatın neresindeyiz? Nerelerde doğru yapıyoruz? Nerelerde yanlış yapıyoruz? Benim hayat sınavım ne? Bunları bilirse insan karanlıkta ilerlerken elinizde bir fenerle, bir mumla yolunuzu aydınlatarak ilerlemiş gibi oluyor. İnsanın kendi hayatında alacağı kararlar açısından, yapması gerekenler açısından astrolojik danışmanlık çok önemli bir rehberlik hizmeti.

Şimdiki jenerasyon astrolojiyle erken tanıştığı için gençler bundan daha güzel yararlanıyor. Biz deneme yanılma yoluyla çok travmalar yaşadık. Bu kadar eziyet çekmeye gerek yok.

Yıllık öngörü çalışması nedir?


Yıllık öngörü çalışmalarında da gelecek yıl için karanlığın üzerine fener tutmuş gibi oluyoruz. Önümüzdeki yıl nerelerde zorlanma var? Hangi konularda rahat adım atabilirsiniz? Güneş ve ay tutulmaları sizin hangi ekseninizi etkiliyor. Eğitim hayatınızda mı? Ticaret hayatınızda mı? Önemli dolunaylar, yeni aylar sizin hangi alanınızda gerçekleşecek? Bunlara bakarak öngörülerde bulunuyoruz. Önümüzdeki bir yılı değerlendirdiğimiz bir çalışma. Bazı şeylerin ne kadar sürede biteceğini bildiğiniz zaman kötü olayların içinden geçmeniz kolaylaşıyor. Önlem alabiliyorsunuz.

Doğum haritası geleceğimizle ilgili neler söylüyor?

Doğum saati olmadan doğum haritasına bakılamıyor mu?


Astrolojide reftifikasyon denilen bir yöntem var. Bu da ayrı bir uzmanlık alanı. Onu her astrolog yapmıyor. Doğum saatini bilmeyip astrolojiden yararlanmak isteyenler için reftifikasyon çalışması yapılıyor. Yaşadığınız hayatta iz bırakan olaylar tarihler üzerinden, evlenme tarihi, çocuğunuzun olduğu tarih, ameliyat olduğunuz tarih gibi tarihler not alınıyor ve bunlar üzerinden uzun bir çalışma yapılarak doğum saatinize ulaşılabiliyor.

Astrolog nasıl olunuyor? Bir eğitim alıyor musunuz?


Astrologların en üz 3 yıllık bir eğitim alması gerektiğini düşünüyorum. Ben eğitimime 2017’de başladım. 2 farklı hocadan eğitim aldım. Öner Döşer’den eğitim aldım. 3 yıl sürdü. İlk yıl temel seviyeden, sembolleri tanımaktan başladım, ikinci yıl gösterge üzerinden ilerledim, üçüncü yıl yorum yapmaya başladım. Astrolojide öğrenilmesi gereken çok şey, çok fazla detay var. Bu nedenle en az 3 yıllık bir eğitim almak gerektiğini düşünüyorum.

24 Oca 2024 - 16:55 -

Mahreç  Şahin Polat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazetesehir Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazetesehir hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazetesehir editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazetesehir değil haberi geçen ajanstır.