MARMARİS’TEKİ HİZMET BİNASINDA ÖRNEK UYGULAMA

MARMARİS’TEKİ HİZMET BİNASINDA ÖRNEK UYGULAMA

YILIN EN SICAK AYINDA YÜZDE 43 TASARRUF

MARMARİS’TEKİ HİZMET BİNASINDA ÖRNEK UYGULAMA

Dış cephe ısı yalıtımı bugüne kadar hep yüzde 50’yi geçen ısıtma tasarrufu ile gündemdeydi. Ancak ısı yalıtımı, yalnızca kış aylarında doğalgaz faturasını düşürmüyor. Yaz mevsiminde de klimaların elektrik faturası üzerindeki yükünü azaltıyor. 

Üstelik yılın en sıcak ayında yüzde 43 oranında

YILIN EN SICAK AYINDA YÜZDE 43 TASARRUF

 

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen turizm bölgelerinden Marmaris’teki Armutalan Hizmet Binası’nın, sıcaklığın rekor üstüne rekor tazelediği Temmuz ayı verileri, binanın ısı yalıtımsız olduğu yılla karşılaştırıldı. Binanın yalıtımsız olduğu Temmuz ayında, 4 Bin 966 kWh elektrik tüketilerek 13.103 TL’lik klima harcaması yapılırken,  binanın yalıtımlı olduğu aynı ayda bu harcama 2 Bin 824 kWh ile 8.290 TL oldu. Yükselen sıcaklık dereceleri ve enerji maliyetlerindeki yüzde 11’lik artışa rağmen, binanın elektrik faturası yaklaşık 5 Bin TL azaldı.

Enerji tüketiminde yüzde 43 oranında gerçekleşen bu düşüş,  ısı yalıtım teknolojisinin genellikle kış aylarında tasarruf sağladığı ön planda olsa da, yaz aylarında da enerji verimliliğine katkısının büyüklüğünü gösterdi. Bu katkı, küresel iklim değişikliği ve her yıl artacak sıcaklıklar ile daha da önemli olacak. 

 

 

MALİYETLERİ DÜŞÜRÜYOR

 

Armutalan hizmet binasının elde ettiği tasarrufun herkes için büyük bir örnek olduğunu söyleyen Dalmaçyalı İleri Isı Yalıtım sistemleri Genel Müdürü Tayfun Küçükoğlu, “2003 yılında binaların yüzde 98’inde ısı yalıtımı bulunmuyordu. Şu anda bu oran yüzde 70’lere kadar azaldı. Ancak bu oranın daha da düşmesi şart. Şart diyorum çünkü, ısı yalıtımının, hem çevresel hem de ekonomik faydaları görmezden gelinemeyecek kadar büyük. Küresel ısınma nedeni ile artık termometreler o kadar yüksek dereceleri görüyor ki, yazın serinlemek için ödenen faturalar, kışın ısınmak için ödenen faturalarla yarışıyor. Bu durum yaşadığımız, çalıştığımız binalarda bizi etkilediği gibi, turizm bölgelerindeki konaklama tesisleri nedeniyle turizmcileri de etkiliyor... Zira onların en yüksek maliyet kalemlerinden biri, iç ortamın soğutulması. Enerji maliyetlerindeki artış nedeniyle, turizm sektörünün giderleri arttı. Fakat, doğru ısı yalıtımı ile Marmaris’teki Armutalan Hizmet Binası’nda da gördüğümüz gibi bu gideri düşürmek mümkün. Isı yalıtımı, iç ortamın ısı derecesini uzun süre koruduğu için, özellikle klimaların çalışma yoğunluğunu ve dolayısıyla da elektrik enerjisi tüketimini azaltıyor. Yapılan bu yatırım, konutlarda da, otellerde de, yaklaşık 3-5 yıl gibi kısa bir süre içinde amorti ediliyor.”  sözleri ile ısı yalıtımının yazlık bölgelerde de maliyetleri düşürdüğüne dikkat çekti.