Metrica

Türkiye’de Gazeteci Olmak!


Genellikle merak duygusu ve araştırma içgüdüsü ile başlayıp sonrasında işin raconu ve eğitimi ile taçlandırıldığında vazgeçilemeyen aşkla bağlanılan mesleklerin başında gelir gazetecilik.

Türkiye’de Gazeteci Olmak!


Basının temel ayağı, bilginin doğru kaynağı, onlarca kategorisi ve alanı ile zengin de bir yelpazeye sahip, güncellenen ve yaşayan büyülü bir meslek, asil de bir görev aslında.


Toplumun merak duygusunu gidermek en temel ihtiyaçlardan biridir bakıldığında, bunu doğru karşılamak güncel gündemi de takip etmek özgün ve özel teknikler ile de halka arz etmek bir gazetecinin en temel görevidir.


Bugün baktığımızda ise, mesleği olması gerektiği gibi icra edebilmek ülkemiz koşullarında oldukça zorlaşıyor.
Ekonominin durumu finansal kaynakların kısıtlılığını beraberinde getirirken, bir gazeteci emeğinin karşılığını almakta güçlük çekiyor hatta öyle ki mesleği icra eden birçok kişi aynı zamanda ek iş de yapmak mecburiyetinde kalıyor.

Ulusal basında can suyu bulamayan gazetecilerin yerel ayağına baktığımızda da durum daha kötüleşiyor.
Özel sektörün yahut resmi kurum ve kuruluşlarının vicdanlarına bırakılmış gazetecilik, ne yazık ki kısıtlı imkanlarda yapılmaya çalışılıyor.
Bunun en büyük etkenlerinden biri sosyal medya gibi dijital kaynakların, telefon kamera gibi elektronik materyallerin kolay ulaşılabilir olması, yanlış bilginin kolay yolla ve gazetecilik tekniğinden ve kriterlerinden uzakta basmakalıp lanse edilmesi gibi faktörler mesleği baltalıyor.

Türkiye’de Gazeteci Olmak!


Her ne olursa olsun bir gazetecinin dünyaya baktığı lensler detayları yakalayan, görünenden fazlasına odaklanabilen, gördüğünü ilginç bir dille aktarabilen , merak duygusunu canlandırdıktan sonra gideren bunu yaparken de okumaya teşvik eden okutan bu güzel mesleğe gönül verenler oldukça fazla , hem alaylısı hem mekteplisi çok değerli kalemlerin olduğunu biliyoruz.


Değerli yazarlarımız, muhabirlerimiz ve daha mesleğin en alttan en üste tüm kategorsinde yer alan birçok gazetecimiz var fakat işin bir diğer tarafı daha var ki mesleği zorlaştıran etkenlerin en önemlisi belki de.
Tarafsız, yandaş, muhalif ve türevlerine ayrışan bir gazetecilikten bahsedelim. Gördüğünü duyduğunu araştıran gören, objektif bakış açısından aktarması gereken gazeteciler de bugün kelimelerin kaygısı, cümlenin anlamının verdiği endişe gibi sorunlar ile mücadele ediyor.


Bildiğini yazmaktan korkan, yazdığında neler olacağının endişesine düşen, sert köşeleri törpüleyen yahut ideolojilerinin uğruna yumuşak köşeleri sertleştiren bir üslup ile gazetecilik aynı bardağın dolu olduğunu da yazıyor boş olduğunu da bir gün boşalabileceğini de hatta öyle bir bardağın hiç olmadığını da .
Özgürleşemeyen kalemler bilgi kirliliğini ve mesleğin itibarını da zedeliyor şüphesiz. Sıkça rastlıyoruz ki konuşamayan insanların nabzını tutuyor aslında bu meslek, yada konuşulanları şeffaf değerlendiremiyor kaygılar diz boyu.


Tarafsız olmak aynı olayda hem artı hem eksileri görebilmek bunu da olduğu gibi aktarmak esasken ne yazık ki ülkemizde zaten can çekişen gazetecilik mesleğinin birçok erbabı bile bunu yapamıyor.
Mesleği zorlaştıran bir başka konuya gelecek olursak, kaleyi kendi içinden yıkan, gazetecilikteki emek hırsızlığı, özgün olmayan üslup, taklit etme gibi birçok etken de mesleği zor hale getiriyor.
Kilometrelerce giden, emek veren, çekimleyen, haberleştiren, kendi kalemini terletenlerin emeğine kolayca ulaşanlar kopyala yapıştır gazeteciliğini doğuruyor, sahada değil masada gazeteciler türüyor haliyle.
Bu mesleği bu topraklarda icra edebilmek zor demiştik lakin bir o kadar da gerekli, kültürü, tarihi, siyasi-sosyal konumu ile koskoca bir arşiv gibi ülkemiz aslında.


Sosyal hayattaki canlılık, güncellenme, değişimler, gelişimler meslek döngüsünü insanlık var olduğu sürece devam ettirecek gibi duruyor.
Gazetecilik ayakta kalmakta zorlanan ama ayakta kalmaya da mecbur olan bir meslek olarak dijital çağın ışığında ilerleyecek. Zorluklar ve kısıtlamalar, ekonomik kaygılar ve toplumsal-siyasal baskılar hepsine ve herşeye rağmen kalemi özgün, kelimeleri şeffaf olan tüm emekçi gazeteciler bu zorlu koşuda terlemeye devam edecek .

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Assiye Ertaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazetesehir Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazetesehir hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazetesehir editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazetesehir değil haberi geçen ajanstır.