Metrica

*Kent Müzesi'ndeki yanlış ve Denizli'nin Birinci Meclis'teki Milletvekilleri

Kent Müzesi'ni incelerken çok büyük bir YANLIŞ'ın farkına vardım. *Kent Müzesi'nde Denizli'nin Birinci Meclis'teki Milletvekilleri eksik yazılmış. Mustafa TAVASLIOĞLU ve Necip BULDANLIOĞLU unutulmuş. *Birinci Meclis'te bütün illerden 5 seçilmiş Milletvekili bulunuyordu. DENİZLİ, 6 seçilmiş Milletvekili ile temsil edilen tek il idi.

*Kent Müzesi'ndeki yanlış ve Denizli'nin Birinci Meclis'teki Milletvekilleri

İstanbul’un 16 Mart 1920 günü İngiliz ve Fransız askerleri tarafından işgal edilmesi sonucu Mebusan Meclisi çalışamaz duruma geldi. Bunun üzerine Mustafa Kemal Paşa 19 Mart 1920 günü bir genelge yayınlayarak, Meclis’in Ankara’da toplanacağını duyurdu. Yurdun her köşesindeki her Liva’dan (şehir) 5 milletvekili seçilerek Ankara’da toplanacak Meclis’e gönderilecek, ayrıca İstanbul Mebusan Meclisi’nin üyeleri Ankara Meclisi’ne doğal milletvekili olarak katılacaklardı.

İstanbul’daki Mebusan Meclisi’nde Denizli mebusu olarak bulunan Çal Ortaköylü Müftüzade Emin Bey Ankara’da açılacak Meclis’e gitmedi, Denizli’ye döndü. Milletvekilleri, genelgede belirtildiği üzere, her Liva’da, İl Genel Meclisi üyeleri, Belediye Meclisi üyeleri ve Müdafai Hukuk Cemiyeti yöneticilerinden oluşan bir büyük heyet tarafından belirlenecekti.

O günkü Seçim Yasası’na uygun bir şekilde yapılan seçimler sonucu, Ankara’da açılacak Büyük Millet Meclisi’ne Denizli’den beş kişi seçildi. Bunlar; Bektaşi Babası Hacı Hüseyin Mazlum Baba, Çal Belevili Başağazade Yusuf Bey, Tavaslıoğlu Mustafa Bey, Buldanlıoğlu Necip Bey ve Hakkı Behiç (Bayiç) Bey idiler.

Denizlili olmamasına rağmen Denizli Milletvekili seçilen Hakkı Behiç (Bayiç) Bey, Türkiye Komünist Partisi Genel Sekreteri idi ve İlk Meclis’in ilk Hükümetinde Maliye Bakanı olarak görev yaptı. Seçim yasasına göre o dönemde bir kişi iki vilayetten birden aday olup seçilebiliyordu. Hem Denizli’den hem de Kırşehir’den kontenjan adayı olarak seçime giren ve her iki vilayetten de seçilen Hakkı Behiç Bey’in Kırşehir veya Denizli’yi tercih etmesi gerekti. Hakkı Behiç Bey Kırşehir’i tercih etti ve 24 Nisan 1920’de Kırşehir mebusu olarak mazbatası onaylandı. Hakkı Behiç (Bayiç) Bey, Meclis’te bir süre Kırşehir mebusu sıfatını taşıdı.

Bunun üzerine, Denizli’nin milletvekili sayısı eksik kalmasın diye, Mustafa Kemal Paşa’nın talimatıyla Denizli’den bir milletvekili daha gönderilmesi istendi. Denizli Heyeti Milliyesi de Acıpayam (Karaağaç) Müftüsü Hasan (Tokcan) Efendi’yi seçerek Ankara’ya gönderdi. Hasan (Tokcan) Efendi, Büyük Millet Meclisi’ne 1 Mayıs1920’de katıldı.

Hakkı Behiç (Bayiç) Bey, daha sonra, Kırşehir milletvekilliğinden istifa ederek Denizli milletvekili olmak istediğini belirtti. Bu talebi Meclis tarafından kabul edildi ve tekrar Denizli milletvekili oldu. Böylece Denizli, 23 Nisan 1920 günü çalışmalarına başlayan Büyük Millet Meclisi’nin ilk döneminde 6 Milletvekili ile temsil edildi.

*Kent Müzesi'ndeki yanlış ve Denizli'nin Birinci Meclis'teki Milletvekilleri

İlk Meclis'deki Denizli Milletvekili Hakkı Behiç Bey, Sivas Kongresi'ne de Denizli Delegesi olarak katılmıştı.

(Yukarıdaki bilgileri, TBMM Arşivinde bulunan Milletvekillerine ait dosyalardaki belgelerden aldım.)

 Yapılan yanlışın bir an evvel düzeltilmesini ve Kent Müzesi’nde unutulan 2 Milletvekilinin isimlerinin Müzedeki tabloya eklenmesini bekliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hüsamettin Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazetesehir Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazetesehir hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazetesehir editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazetesehir değil haberi geçen ajanstır.