Metrica

YENİ KURALLARIN DÜNYASI KURALSIZ BİR HAYAT MIDIR?

İnsanların her gün yaşadığı olaylar, dillendirdiği veya sustuğu konular, veya tepki verdiği veya içine gömdüğü duygularla yüklü bir âlemde yaşadığımızı atlayamayız. Her insan ayrı bir âlemdir. Bir ömür boyunca her güne, iç içe girmiş karmaşık ve karşılıklı ilişkilerin yumağında nefes alacağımız, farklı bir bakış sunacağımız ve mutlaka “ben zaten bunu biliyorum” veya “bu düşünce de önemli” denilecek pencere açmak arzusuyla bismillah diyoruz.

Günlük gazetelerde dünün haberleri sunulurken, akşam ajanslarında günün en erken haberleri aktarılırken ne kadarını yarınımız için hafıza ve akıl imbiklerinde damıtıyoruz.

Farkında mıyız? Asırlardır toplumların, felsefelerin, dinlerin yaşadığı tüm kurallar, asıllar, teferruatlar mazi derelerine yuvarlan(dırıl)ırken; zamanımızın çocuk ve gençleri güya akıl ve hafıza süzgeçlerinden geç(meye)n yeni kurallar, asıllar ve teferruatlar dünyasına çekilmektedir. Milenyum! ile başlayan yeni bir çağ (new age) sloganlarının sadece müzikte, saç modellerinde, arabalarda kalmayacağını anlayamadık. Toplumları kendi istedikleri gibi devşirenler bizlere ıslık çaldırarak fıtratımızı yeniden kodladıklarını çok iyi gizlediler.

Kendisi olamayan veya kendi kodlarını koruyamayan toplumların birilerinin kendi istedikleri toplum olacakları kaçınılmazdır. Koşuşturmacanız içinde bir an durun; var olduğunuz ve her karşılaştığınız insanla etkileşim yaşadığınız dünyaya başka pencereden bakın. Kendi âleminizde nefsinizin bencilliğinden, mahalle baskısından, o veya bu felsefeden azade, şu veya bu ideolojiden sıyrılmış olarak yaşadığınız topluma bir bakın. Hemen farklı yapı taşları oturmaya, zihnimize yerleştirilen kurallar okunmaya başlıyor; değil mi?

Teknik direktör mü olmak istersiniz; teknik direktörün oyunu üzerine kurguladığı forvet mi? İşte kodlarınızı kaybedince – ki kaybetmiyorsunuz, sadece toplumsal virüsler kodları dejenere ediyor – yeni yazılımda, yeni dünya düzeninde kurguda verilen görevi yapan pasör veya masör oluyorsunuz. “İstersem yaparım” yüklemine sahip, karakter fakiri cümleler, insanları hamaset yükleri nispetinde hayal kırıklıklarının mirasçısı yapacaktır.

"Eski hâl muhal; ya yeni hâl veya izmihlâl..."

Eskiye karşı verilen her mücadele, her isyan, her haykırış mutlaka kurallar silsilesine ve fıtratın esaslarına uygun hareket etmek zorundadır. Yani kendi kurallarını toplumla birlikte ve zamanın gerekleriyle oluşturamayan her hareket sönmeye, unutulmaya mahkûmdur. Anarşizm dahi yıllarca kendi kurallarını oluşturmaya çalıştı. Hiçbir kurala uymamak felsefesi dahi belirli kurallar oluşturularak kurgulandı.

Hz. Ali’den rivayet edilen bir söz: "Çocuklarınızı kendi içinde yaşadığınız günlere göre değil, onların yaşayacağı günlere göre yetiştirin." Gelecek günleri okuyamazsanız çocuklarınızı okumak zorunda bırakıldıkları yapılara kurban vermeye hazır olmalısınız. Mazisinden alacağı dersleri, istikbale yaşayarak aktaramayan kitleler, birilerinin toplummuş zannettirmesine mahkûm olurlar. Son yirmi yılın filmlerine bakın; ya labirentle komünlerde yetiştirilen âsiler, ya kimlik numaralarınızla her an irdelenen potansiyel mahkûmlar, ya virüslerle hastalık bahanesiyle seküler hale getirilen toplumlar olmak zorunda bırakılmaya zorlanıyor. İnsana layık bir hayatı hak ettiğimizi unutmak istemiyorsak; komşunuz için çorbanız bir tas fazla olsun, bir cebinizde ihtiyaç sahibini bulmak için ayırdığınız sadakanız olsun.

Ben olmayın biz olun. Narsist ve egoist olmayın, toplumsal barışı hazmetmiş insan olun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Muhlis - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazetesehir Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazetesehir hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazetesehir editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazetesehir değil haberi geçen ajanstır.