LİDER KİŞİ İNSİYATİF ALIR, SORUMLULUK ALMAYAN KİŞİ LİDER DEĞİLDİR.

LİDER KİŞİ İNSİYATİF ALIR,  SORUMLULUK ALMAYAN KİŞİ LİDER DEĞİLDİR.

Sürü değiliz çobana ihtiyacımız yok!

Ailede, çalışma hayatında, okulda, günlük hayatta mutlaka rol model, idol, lider kişiler vardır kollayıp  gözetleyen sizleri.

"Ben sorumluluk almam" diyorsa çalışma hayatınız da bulunduğunuz ortam da arkadaş gurubunuz da bu  kişiler varsa hayatınızı  çekilmez hale gelecektir.

Liderlik bir gurup insanı, topluluğu belirlenen hedeflere, amaçlara gerçekleştirmek için bilgi ve becerisini, yeteneğini, gerçekçi bir gözle görerek ve çeşitli çözüm önerileriyle topluluğun menfaatlerini sahip çıkmaktır.

Lider taşın altına elini sokan, sorumluluk alan, gerektiğinde zarar gören, bilgi ve birikimini sürekli yenileyen, çalıştığı ortamda ve bulunduğu yerde idol olan kişilerdir.

Liderlik için tanımlar çoktur.

Her zaman her koşulda liderler çıkmaz.

Fakat yöneticiler !

Seçimle gelir, atama ile gelir, iş ortamlarında patronların  menfaatini gözetmek ve kollamak için gelirler.

Liderlerin ortaya çıkması için, uygun bir ortamın , bir eksikliğin, koşulun oluşması gereklidir.

Lider çalıştığı, bulunduğu ortamdaki iş arkadaşları ve topluluk için insiyatif (sorumluluk) kullanırken, yöneticiler personeli kişi ve yönettiği kişiler için  sorumluluk almaz.

Çevrenizde, evinizde, çalışma ortamlarında bu tip insanları göreceksiniz. En basit bir izin olayını bile sorun yapan yöneticiler varken, liderlik yeteneği yüksek olan kişiler daha büyük sorumlulukları tek başına aldıklarını görürsünüz.

Lider astları, arkadaşları için  zarar görebilir !

Lider sorumluluk, insiyatif alabilir !

Lider kendisini sürekli yeniler, arkasındaki kişilere, gelecek kuşaklara yol açar!

Liderlik vasfına sahip insanlarla çalışmak, aynı ortamda bulunmak insanları huzur verir ve çalışma performansını artırır.

Bulunduğu ortamın şartlarını tahmin edemeyen kitabı bilgilerle idare ve sevk etmeye çalışan yönetici gurubu toplumlarda bölünmeye, guruplar oluşmasına neden olur .

Lider gerektiğinde toplumu için riks alır, toplumun menfaatini gözetir.

Çevrenizde vardır mutlaka!

Toplumu ve arkadaşları için sorumluluk alan liderler .

Birde sorumluluk almayan, üretmeyen, zaman içerisinde kendi menfaatleri için yaşayan, koltukları için mücadele eder hale gelen bu uğurda herşeyi yapan  rüzgarın yönüne göre yönünü değiştiren kişiler mutlaka hayatınızın bir köşesinde vardır.

Yüz yıl önce en zor şartlar altında çıkıp gelen, Yüzyıl geçmiş olsa da hala fikirlerini ve düşüncelerinden yararlandığımız  Ulu Önder ve liderimiz  Mustafa Kemal Atatürk,e minnetle yad ediyorum...

 

Turan GÜNGÖR

İktisatçı-Emekli Asker 

Bozdağ Güney Mahallesi Eğitim Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı.