KÜNDE ATARKEN KILÇIK YİYORUZ

KÜNDE ATARKEN KILÇIK YİYORUZ

Güreşte doğru işler yapılıyor derken

 

Yağlı güreşin büyük yürekleri !

 

Türk'ün, Türklüğün simgesi. Türk'ün en eski bir gelegi olan yağlı güreş  kısıtlı imkanlarla devam ettiriliyor.

 

Güreşte doğru işler yapılıyor derken;

 

"Künde atarken kılçık yememek lazım"

 

Türklerin MÖ 4.yy önce yağlı güreş yaptığı bilinmektedir. Bu kadar eski bu kadar geçmişi olan yağlı güreş Acıpayam'mın Güney Mahallesinde eski  özüne sadık kalarak zor ve kısıtlı imkanlarla yaşatılmaya çalışılıyor.

 

Küçük pehlivanların canı yürekten yaptıkları güreşler seyirciler tarafından takdirle ayakta alkışlandı.Gelecegin Kırkpınarın'da boy gösterecek bu genç yeteneklerin yenilince üzüntüden ağladıkları görüldü. Verdikleri bu güzel ve duygulu tepkiler yağlı güreşin emin ellerde olduğunu göstermektedir.

 

Osmanlı padişahlarından Dördüncü Murat ve Sultan Abdülaziz bizzat güreş yaparak güreşe verdikleri önemi göstermişlerdir.

 

Günümüzde  öksüz kalan yağlı güreş artık mahallelerde, köylerde  parası olan ve güreşe sevdalı olanların birleşmesiyle  yaşatılmaya çalışılmaktadır.

 

Yıllardır bu köylerde güreş yapılamıyordu ! 

 

Osmanlı zamanında devletin himayesinde eski güreşçilere yetki verilmesiyle yağlı güreşler şeyhlerin himayesi altında yapılırdı. Günümüzde ise bu gelenek güreş ağaların ellerine ceplerine atması ve sırf bu gelenek devam etmesi için taşın altına ellerine koymasıyla yapılabilmektedir.

 

Yağlı güreş federasyonumuz olsada Federasyondaki isimler değişse,de güreşin  temelini oluşturan köylere, mahallelere gerekli destek verilmemektedir.

 

Güreşte ki bürokrasiler  sanki köylerde güreş yapılmaması, güreşçi yetişmemesi için yapılıyor.

 

Güreş kaderine terk edilmektedir.Güreş yapılacak alana hakem heyeti ve hakemler göndermekten daha fazla işler yapılmalıdır.

 

 Futbol seyircisi, den fazla taraftarı olan bu sporu maddi anlamda desteklemek, köylerde komisyonlar, heyetler  kurulup yağlı güreşe dair neler yapılabilir, sorunlar nelerdir diye araştırma yapılıp yılda bir defa bile olsa güreşe sahip çıkan bu köylerde  güreş tertip etmesi gerekmektedir.

 

Denizli'de yağlı güreş sorumlusu kimdir?

 

 Hangi çalışmaları yapmaktadır?

 

İlçelerde, kasabalarda, köylerde çalışmalar yapılmaktadır?

 

Güreş yapan eski güreşçilere ne kadar sahip çıkılıyor? 

 

Mahalle ve köylerde bir gözlemcisi, bir görevlisi  varmıdır?

 

Güreşin geleceği bu köylerden çıkacak pehlivan gençlerin ellerinde, yüreklerindedir.Bu topraklar,dan mutlaka Halil,Selim, Hasan , Ahmet vs gibi ağalar daha çok çıkacaktır Fakat Devletin  eli, kulağı buralarda olmalıdır.Ata sporumuz sahip çıkılmalıdır.

 

Künde yemiş pehlivan gibi  yağlı güreş sahipsiz kalmasın.

 

Turan GÜNGÖR

İktisatçı-Emekli Asker

Bozdağ Güney Mahallesi Eğitim Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı.