KÖYLÜLER ARTIK ŞEHİRDEKİ EFENDİLERİNE HİZMET EDİYOR

KÖYLÜLER ARTIK ŞEHİRDEKİ EFENDİLERİNE HİZMET EDİYOR

Orman köylüleri

Mustafa Kemal Atatürk, ün "Köylü milletin efendisi,dir " dediği köylüler artık köylerini geçim sıkıntısı nedeniyle boşalttı.

Şehirdeki efendilerini hizmet ediyorlar. 

Ormanı artık sahiplerini bırakalım !!!

Güneydoğu'da özellikle askerlik vesilesiyle gidenler  veya ulusal basından öğrendiğimiz gibi köy korucuları vardır.

Bu vatandaşlarımız kendi Köylerinde, kendi topraklarında koruculuk  yaparak  bölgelerindeki terör olayları için görev yapıyorlar bununla beraber  arazilerini ekip, hayvancılık yapıyorlar. 

 

Koruculuk sistemi uzun vadede işe yaramış, hem terör örgütüne dur demiş,  hemde köylülerin köyden şehre göçme,sini engel olmuştur.

Bu rol modeli niye,

Orman nedeniyle arazisi olmayan,  geçmişteki yanlış politikalar nedeniyle küçük baş hayvancılık yapamayan köylerde niye bu uyğulanmasın?  

Her yaz Ülkemizin başına bela olan binlerce hektar Ormanımızı, Milli servetimizi, araçtan atılan bir sigarayla,  piknikçilerin mangalıyla, gezi yapanların ihmaliyle,  hata resim çekilmek isteyen vurdum, duymazın ateşiyle yanmaktadır.

Ormanlarda yangınla mücadele etmek için Ormana geçici, kalıcı  dışarıdan o bölgeyi bilmeyen mevsimlik  işçiler alınması yerine,bölgeyi bilen, hakim olan  Orman köylerinde oturan, ikamet eden, Orman köylüsünü istihdam edip gece, gündüz bulunduğu  Orman bölgesinde alan taraması,bölgelerde  hakim noktalarda bekleme, devriye gibi görevler verilerek hem yangınlar önlenebilir. Böylece Köyden göçün önüne geçilebilir.

Ormanı şuana kadar köylerinde gönüllü bekçilik yapan Orman köylüsüne, Ormanın sahiplerine  emin ellerle teslim etmiş oluruz. Ormanda yaşayan köylüler  Ormanı bizlerden daha iyi bildikleri için ormanda çıkacak yangınları erken müdahale edecek,  bölgelerini herkesten daha iyi  hakim olacaklardır. 

Yangınlar çıkmadan engellenecektir. 

 

Şehirden gelen misafirlerin, memurların, şehir hayatından bıkmış insanların, turistlerin hayalidir köy hayatı.

Baktığın zaman her yerinden güzellik, yeşillik fışkırır. 

Oysa öyle değildir.Bir tarafı veya her tarafından ormanla çevrili olduğu için toprakları kısıtlıdır. Bu Köylerin buralarda olmasının veya kurulmasının nedeni geçmişte geçimlerini küçükbaş hayvancılık yapması ve Ormanda iş sahalarının geniş olmasıdır.  Zaman içerisinde hayvancılık bitmiş, Ormanda iş sahaları daralmıştır. İşsizlik, göçü getirmiştir. 

 

Malesef Bu Köylerimiz boşalmıştır.

Artık Orman köylerinde ve diğer  köylerimizde yaşlılar bile kalmamıştır.

Gelin Ormanı sahiplerine emanet edelim bu köylerde yaşayanlara iş sahaları açalım.

Elli keçisi, davarı olanın sigortasının yarısını Devlet ödesin, hayvancılık tekrar canlansın.

Böylece Köyden, şehre göçün önüne bir noktadan başlayarak DUR diyebiliriz.

 

Turan GÜNGÖR

İktisatçı-Emekli Asker

Bozdağ Güney Mah.Egt.Kültür Yrd.Dernek Bşk.