Hatalı Tercih Olmasın

Hatalı Tercih Olmasın

Tercih yapacak gençler ve anne- babalar, sizi bekleyen bir tehlike konusunda uyarayım.

Gençler  yetenekleriniz,  sevdiğiniz meslek ve ülkemiz şartlarına göre tercih yapınız.  

Her sorduğunuz kişi mesleği ile ilgili  doğru yorum yapmaz ve sizi doğru  yönlendirmez. Bu konuda her duyduğunuza inanmayınız. Her yorum doğru değildir.  

Her mesleğin hem güzel hem kutsal hem de çok zor tarafları vardır.  Tip doktoru doktorluğu, hukukcu avukatlığı , ezcaci eczacılığı, ziraat mühendisi  tarımı, öğretmen öğretmenliği kötülüyor. Bu tip olumsuz yorumlar moralinizi bozmasın. Tavsiyeleri alın ama doğru bildiğiniz yolda ilerleyin. 

Ülkemizin ne doktor ne hukukçu ne mühendis  ne de öğretmen ihtiyacı bitmez. Sevdiğiniz dalı seçin ve yolunuza devam edin. 

Mesleklerinin kötü yanlarını anlatan insanları dinleyin ve ardından  biraz da mesleğinizin olumlu yönlerini anlatır  mısınız sorusunu yöneltin. Ülkenin  ekonomik sorunlari bazı  mesleklerin para kazanmasını zorlaştırmış olabilir ama unutmayın  bu kriz sonsuza dek sürmez. 

Ailenizi ekonomik açıdan çok zorlamamak icin yaşadığınız ildeki üniversiteleri tercih edin. İliniz üniversitelerinin özellikle güzel ilimiz Denizli için Pamukkale Üniversitesinin kıymetini bilmelisiniz. 

 

Doç.Dr. Devrim Alkaya 

Pamukkale Üniversitesi 

İnşaat Mühendisliği Bölümü

Denizli