Metrica

Üreteroskopi yöntemi ile böbrek taşı kırma

Üroloji Uzmanı Op.Dr. Alper Başakçı, Üreteroskopi yöntemi ile lazerle böbrek taşı kırma konusunda bilgi verdi. Bu yöntemle böbrekteki taşların minik parçalara ayrılarak temizlendiğini kaydeden Başakçı, hastanın aynı gün taburcu olduğunu kaydetti.

Şahin Polat
Şahin Polat Tüm Haberleri
Üreteroskopi yöntemi ile böbrek taşı kırma
Haber albümü için resme tıklayın

Üroloji Uzmanı Op.Dr. Alper Başakçı, üreteroskopi yöntemi ile lazerle böbrek taşı kırma yöntemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Başakçı, bu yöntemin, böbrekteki taşların küçük parçalara ayrılarak temizlenmesini sağladığını belirtti ve hastaların aynı gün taburcu edildiğini ifade etti.

Gelişen teknolojilerin yardımı ile gövdesi kıvrılıp, bükülebilen, ucu yönlendirilebilen çok ince, flexible üreteroskop adı verilen cihazlarla, idrar yolundan böbreklere girilerek böbrek içindeki taşların holmium lazer ile parçalanması ve taşların çok küçük parçalara ayrılarak, taşların temizlenmesi işlemidir.

Bu işlem  üreteroskopik olarak taşların kırılması, retraograd intrarenal cerrahi (RIRc) veya Furlas olarak adlandırılmaktadır. Flexible üreteroskopik taş kırılmasında litotriptör olarak holmium lazerin kullanılması en büyük gelişme olmuştur, çünkü holmium lazer ile tüm taşlar kırılır.

Üreteroskopi yöntemi ile böbrek taşı kırma

 Üreteroskopi nasıl yapılır?

Hastaya bir kesi yapılmadan, üretra adını verdiğimiz idrar kanalından girilir. İnce bir kılavuz tel yerleştirilir ve üstünden access sheet adını verdiğimiz bir kılıf üretere yerleştirilir ve için­den flexible üreteroskop böbreğe ilerletilir. Taş kamerada görülür, ardından 230 mikron kalınlığında lazer teli flexible üreteroskopun içinden ilerletilerek taşa direk teması sağlanarak taş kırılır. Kırılan parçalar kum tanesi haline gelene kadar taş kırılır.

Üreteroskopi yönteminin avantajları

En büyük avantajı yüksek başarısıdır.

Böbreğe doğal yoldan girildiği için, perkütan ve açık cerrahi gibi yöntemlerden farklı olarak vücutta kesi izi olmamaktadır.

Yapılan çalışmalarda böbrekte doku kaybı ve fonksiyon kay­bına yol açmadığı saptanmıştır.

Kanamaya yol açmamaktadır. Bu nedenle kanama eğili­mi olanlarda ve antikoagülan kullananlarda uygulanabilmesi flexible üreteroskopiye büyük avantaj sağlamaktadır

Hastalar aynı gün veya ertesi gün taburcu olabilirler ve geride taş oluşumuna zemin hazırlayacak küçük parçacıklar kalmaz.

Pelvik ve at nalı böbrek gibi, doğuştan böbrek anomalisi olan hastalarda uygulanabilir. Bu hasta grubunda en etkili ve en kolay yöntemlerden biridir.

En büyük avantajlarından biri de hem üreter hemde böbrek taşına aynı anda müdahele edilebilmesidir. Üreter taşının üret­eroskopi ile tedavisi sırasında aynı tarafta, tedavi gerektiren böbrek taşı olabilir. Böyle bir durumda üreterdeki taş alındık­tan sonra, aynı taraf böbrekteki taşta alınabilir ve böylelikle hasta tamamen taşsız hale getirilebilir. Benzer şekilde her iki böbreğinde de tedavi gerektiren taşları olan hastalarda aynı seansta her iki böbrekteki taşlar üreteroskopi ile temizlenebilir

 Hastanede yatış süresi ne kadardır?

İşlem sırasında kanama olmadığı, vücut da herhangi bir kesi yapılmadığı ve delik açılmadığı için hastanın normal aktivitesine dönüşü kısadır. Aynı gün içinde taburcu olabilir.

03 Nis 2024 - 17:20 - Sağlık

Mahreç  Şahin Polat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gazetesehir Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gazetesehir hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gazetesehir editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazetesehir değil haberi geçen ajanstır.