GELECEĞİN KAPILARINI ÖĞRETMENLER AÇAR

GELECEĞİN KAPILARINI ÖĞRETMENLER AÇAR

Değerli Öğretmenlerim,

Gelişmenin ve ilerlemenin önündeki en büyük engel cehalettir. Bizler, millî eğitim davamızın yılmaz, yorulmaz, usanmaz davacılarıyız. Bizler; cahilin değil cehaletin düşmanı, ilim ve irfan ordusunun rütbesi, eğitimin temel taşı, çocukların can yoldaşı, bilimin sunucusu, mukaddes adına tüm değerlerin koruyucusu, peygamber mesleğinin icracılarıyız. Büyük düşünür Sokrates, "Dünyada her şeye değer biçilir ama öğretmenin eserine değer biçilemez" diyerek bizlere ve yetiştirdiğimiz nesillere dikkat çekmiştir.
Hayat paylaşıldığı zaman güzeldir. Öğretmen de hayatını öğrencileriyle paylaştığı için yaşamını güzelleştirir. Eğitimin asıl gayesinin insan yetiştirmek, gönüller fethetmek olduğunu; kalbine giremediğimiz öğrencinin beynine asla giremeyeceğimizi, öğretmenliğin maddi kazançtan öte manevi bir kazancının olduğunu en iyi bizler bilmekteyiz. Öğretmen, hayata, umuda, yeniliğe, insanlığa, öğrenmeye, faydaya dair cümlesi bitmeyen, yılmayan ve yorulmayandır. Bu yüzden de "Öğretmenin Emeklisi Olmaz, Emektârı Olur".
Her iklimde, her coğrafyada, en zor şartlarda görevlerini özveriyle ifa eden öğretmenlerimiz, her türlü övgüye ve takdire layıktır. 24 Kasım Öğretmenler Günü, öğretmenlerimize duyduğumuz minnet ve şükran duygularını dile getirme fırsatıdır. Başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ve geçtiğimiz günlerde kutsal öğretmenlik görevini aşkla, şevkle sürdürürken Gaziantep'in Karkamış ilçesinde hain terör örgütünün saldırısıyla şehit olan Ayşenur Alkan öğretmenimiz nezdinde bu mesleğin temsil ettiği kıymet biçilmez fedakârlığın temsili olan tüm şehit öğretmenlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

Kıymetli Öğretmenlerim,
Hayatı yaşanabilir kılan tüm yeniliklerin mimarı, ilham kaynağı, öğretmenle başlayan bir cümlededir. Tanımlayan, tanıtan, anlamlandıran, açıklayan, ayrıntılayan; bunlar da yeterli demeden daima yol gösterip "başarılara kapılar açan" öğretmendir. Öğretmen; tertemiz dimağlara aklı, kalbi hassas bir nakkaş edasıyla dokunurken; vatanını, milletini, umutlarını, harikulade yarınlarını işlediğini bilir eşsiz toprağımız Anadolu'ya. 
Alın teri göz nuru ile hünerlerini sergileyen zanaatçılar, memleketin her köşesine hizmet götüren erbaplar, baştan sona vatan sevgisiyle şereflenen bilginler, askerler, liderler; bu toprakların en yüksek noktalarda olması hedefini taşıyan fedakâr öğretmenlerle gelir. Bu yüzdendir ki "Geleceğin Kapılarını Öğretmenler Açar". Geleceğin kapılarını yavrularımıza açan meslektaşlarım,
                                               ÖĞRETMENLER GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN...

Mehmet BULDANLI
Eğitim Bir Sen
Çal İlçe Başkanı