EŞEĞİ İLE SAVAŞA GİDEN ŞEHİDİMİZ

EŞEĞİ İLE SAVAŞA GİDEN ŞEHİDİMİZ

Peygamberlik ten sonra en büyük mertebe Şehit olmaktır Dinimizde.


14-20 Nisan  Şehitler haftası olarak anılmaktadır.Türk milleti tarih boyunca şavaslarda "Ya şehit ol ya Gazi" mantığı ile kınalı kuzuların savaşa göndermiştir.Anne, babalar  bu onur ve gurur,la yaşamışlar.l,bagırlarına taş basmışlardır.
Birçok Milletin evlatları savaşlardan kaçmak için bir çok bahanelerle Devleti'nin ordusundan kaçıp, yurtlarını terk ederken Asıl türk milletinin evlatları koşa,koşa gitmiştir Yurt savunmasında görev yapmak Şehit veya Gazi olmak için.
Bununla ilgili küçük  yaşanmış bir olayı aktarayım sevgili okurlarımızı. 

Acıpayam'ın Güney mahallesi var Bozdağın eteklerinde Girenizin ilk Güneş ışıkları bu köyün üzerine doğar. Bu dağ köyünde   38 şehit 44 Gazimiz vardır hikayemiz bu köyden ..
Çanakkale savaşı tüm hızıyla devam ederken seferberlik ilan edilir köyün bütün gençleri savaşa gider hatta yaşı tutmayanlar bile yaşını büyük göstererek giderler
Baba-Oğul giden olur,Evin dört oğlu giden olur vs..

Asıl hikayemiz köyün zayıf ve hasta olan Alisi vardır ama Ali'yi bir türlü Çanakkaleye savaşı için askere almazlar   köye gelen Askerler her başvuranı alıp götürmüşler fakat Ali'yi götürmemislerdir .Bu durum hem Ali hemde babası üzülmektedir.sonunda artık  Babasının canı tak eder oğlunun üzüntüsünü dayanamaz Ahırdaki eşeğin sırtına Aliyi bindirir sırtına bir çıkın ekmekle eşekle savaşa Çanakkale'ye gönderir..
"Hem eşek hemde Ali gelmez geriye" birdaha haber alamazlar Ali,den
Biz böyle bir milletin evlatlarıyız 

Son dönemlerdeki çevremizdeki ülkelerdeki Savaşlardan kaçan ülkemizde mülteci olarak gelen eli ayağı tutan gençleri bakınca biz ecdadımız la,Gazilerimize,Şehitlerimizle ne kadar övün,sek azdır. Bu kutsal emaneti bizlere kadar taşıyan bütün şehitlerimizin ruhları şad,mekanları cennet olsun.
Onlar kabirlerinde rahat ve huzurlu olsunlar.
Emanetleri emin ellerde.
Ne mutlu Türküm diyene..

 

Turan GÜNGÖR
İktisatçı-Emekli Asker
Bozdağ Güney mah.eğitim kültür yrd.Dernek Başkanı