DENTUROD Başkanı Şen’den Prof. Dr. Kutluhan’a çağrı

DENTUROD Başkanı Şen’den Prof. Dr. Kutluhan’a çağrı

(DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, Karahayıt Bölgesi’ndeki Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin bir an önce faaliyete alması ve araştırmalarına başlaması gerektiğini söyledi.

 

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektör Vekili görevine atanan Prof. Dr. Kutluhan’a çağrıda bulunan Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, Karahayıt Bölgesi’ndeki Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin bir an önce faaliyete alması ve araştırmalarına başlaması gerektiğini söyledi.

 

 


Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektör Vekili görevine atanan Prof. Dr. Kutluhan’a Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi hakkında çağrıda bulundu. Termal sağlık turizminin gelişmesi için kentin uzun yıllardır faaliyetlerde bulunduğunun altını çizen Başkan Şen; “Modern tıbbın var olmadığı antik çağlarda bile şifa verici özelliği ile gündemde olan kentimiz, bugün modern tıbbın da desteği ile insanların değişen ve gelişen tamamlayıcı sağlık ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte ve kalitededir. Yıllardır hep dile getirdiğimiz gibi termal sağlık turizminin Denizli gibi bir kentte var olabilmesi devlet, üniversite ve özel sektör işbirliği ile mümkündür. Özel sektör temsilcileri olarak gerek oteller, gerekse özel hastaneler alt yapı ve hizmet olanakları ile sağlık turizmine hizmet vermeye hazırdır. Geçmiş dönem Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci döneminde çıkarılan sağlık turizminin gelişmesi adına sağlanan teşvikler ve tanıtım faaliyetlerine verilecek destekler de uzun bir süredir devam etmektedir. Üniversitenin bu durumda katkısı, bilimsel kanıt ve sağlık desteği sağlamak üzerine olmalıdır. Bu katkıyı üniversite Karahayıt Bölgesi’nde açılacak bir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ile de arttırmayı amaçlamıştır. Sağlık turizmini, uzun yıllardır kentimizde yaratmaya ve yaşatmaya çalışan oteller, desteklemiş, sahip çıkmış ve ortaya konan vizyona inanmışlardır. Geçmiş dönem ekonomi bakanımız Sayın Nihat Zeybekci’nin gayretleri ile ilk ödeneği 2011 yılında çıkan fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi inşaatı,  geçmiş üniversite yönetimlerinin ilgisizliği nedeni ile ancak 2017 yılında başlanabilmiştir. Şimdiye kadar açılış tarihi hep ertelenen, hastane ne yazık ki faaliyete başlayamamıştır. Yurt içinden ve yurt dışından hasta getirebilmek için kentimizde üretilen sağlık hizmetlerinin bilimsel çalışmalarla kanıtlanması ve bu çerçevede tanıtımın yapılabilmesi için üniversitenin Karahayıt Bölgesi’nde vaat ettiği hastaneyi bir an önce faaliyete alması ve araştırmalarına başlaması gerekmektedir” dedi

“DENTUROD OLARAK HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ”
Başkan Şen, şunları aktardı: “Binlerce yıldır var olan termal tedavi etkinliğinin günümüz şartlarında tescillenmesini sağlamada üniversitenin rolünü çok önemsiyoruz. Bugün bize miras kalan bu kentin termal tedavi özelliğini bir kaç bin yıl sonraya bırakabilmemiz, üniversitenin bu konuya sahip çıkması ile mümkündür. Bu nedenle yeni göreve başlayan Sayın Rektörümüzden beklentimiz bu konuya daha fazla önem ve hassasiyet göstermesidir. Pamukkale’nin özelleştirilmesi ile kentimize gelmeyen gelirlerin kentimizin kalkınması için tekrar kentimize gelmesi bu sayede mümkün olacaktır. Özellikle pandemi sonrasında sağlık ve kür hizmetlerine olan ihtiyacın artacağını da düşünürsek üniversitenin vaat ettiği hastanenin bir önce faal olması ve beraberinde yapılacak araştırmaların hızlıca başlaması kentimiz için elzemdir. Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği olarak her türlü desteği vermeye şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada hazırız. Bu vesile ile Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü’ne vekaleten atanan Sayın Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’a vazifesinde başarılar dileriz.”