BİN YALAN DOLU KELEKÇİ - DALAMAN YOLU

BİN YALAN DOLU KELEKÇİ - DALAMAN YOLU

Dile kolay, yarım asırdır defalarca söz verilip yapılmayan 115 kilometrelik yol.

Elli yıl önce doğan bebekler artık dede, nine oldular hâlâ yol yapılmadı. Her seçim zamanında malzeme yapılmış, en üst seviyelerden söz verilmiş, seçimden sonra unutulmuş gitmiş... Bin yalan dolu Kelekçi- Dalaman yolu ! Sağdan soldan veya hangi görüşten olursa olsun buradaki halka söz vermişler ve oy istemişler. İstedikleri oyu almışlar. Sonra bir dahaki seçime kadar bir sürü oyalama taktiği ile yol ve hizmet gitmemiş buralara. Parti gözetmeden hepside söz vermişler.

Benim sözüm aramızdan seçtiğimiz eş, dost, akraba olan köylerimizdeki muhtarlar ve kasaba  belediye başkanlarına (Denizli büyük şehir olduktan sonra mahalle oldular) geldiler ve gittiler. Şu anda görev yapanlar da geldiler mutlaka gidecekler.

Bu yol güzergahını kullanan köyler ve kasabaların elli yıl içerisinde görev yapan belediye başkanları, muhtarları , ileri gelenleri, seçimle  gelenler bu yol ve Dalaman Çayı kirliliği için bir dilekçe yazdılar mı ?

Dilekçe vermek T.C. üçüncü maddesinde belirtildiği gibi " Türkiye vatandaşları kendileriyle veya kamu ile ilgili dilek ve şikayetleri hakkında TBMM'sine veya yetkili makamlarına yazı ile başvurma hakkına sahiptirler." kolaydır.

Var mı bir belediye başkanımız, muhtarımız (eski başkanlar ve muhtarlar dahil) bu konularda dilekçe yazıp sonucunu halkıyla paylaşan.

Halkının hakkını aramayan, seçimle gelenler tarihin sayfalarından silinip gittiler.

Bu memlekette seçilmek kolay !

Eşin, dostun, akraban varsa bir de isminin önüne bir etiket eklersen direkt seçilir ve makamına kavuşursun.

Bu memleket maalesef hiç hizmet alamadı,  seçilenler çalışmadı. İsimlerinin önlerine bir sıfat aldılar  ve  başkan oldular sonra eski başkan oldular, muhtar oldular sonra eski muhtar oldular ve gittiler.

Hizmet ettikleri veya hizmet getirdiklerini düşündükleri bir kaç şeyi sıralayalım.

Yetmişli yılların başında elektrik gelmiş, köylü TV ile ilk kez tanışmış ve mutlu olmuştu.

Seksenlerin öncesinde köylerde mahallelere çeşme yaptırılmış, köylü uzun süre bu hizmete sevinmişti.

Alt yapısı olmayan köylere kilit taşı döşendi, elli yıl daha mutlu olur bizim insanımız.

Bu veya buna benzer hizmetler yerel makamların başarısı değildir. Bütün köylere merkezi sistemden yapılan bir hizmettir.

Kelekçi - Dalaman yolu daha çok siyasetçi eskitecektir. Bizler seçimden seçime gelen misafirlerimize şapkamızı çıkarıp , ceketimizi  ilikleyip daha çok misafir edecek olduğumuz aşikâr. 1995 yılında tabelası asılmış bu yolun. Halk sevinmiş fakat tabelası asıldığı gibi kalmış. Hakkımızı aramadılar sormadılar seçtiğimiz insanlar.

"Hak verilmez, alınır." dememiş  hiç kimse. Sahibi olmayan bu topraklar kaderine terk edilmiş.

Seçimler geliyor. Bizler şapka çıkarıp, ceketlerimizi ilikleyip misafirlerimizi bekliyoruz. Oy için gelecek misafirlerimizin  bin yalan dolu Kelekçi -Dalaman yolu için söyleyecekleri sözleri merak ediyoruz.

Sizlerde merak ediyor musunuz ?

 

Turan GÜNGÖR

İktisatçı-Emekli Asker

Bozdağ Güney Mahallesi Eğitim Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı.