BAŞ PEHLİVANI OLMAYAN ŞEHİR DENİZLİ

BAŞ PEHLİVANI OLMAYAN ŞEHİR DENİZLİ

Çocuktuk, gençtik !

Dalaman Çayı'nın kenarında akşama kadar güreş yapar, çaydan balık tutar, ovada yetişen mısırları yiyerek akşam ederdik.

Çobandık !

Öyle çok davarımız yoktu. Herkesin beş on koyunu olur, her evden bir çocuk bunları otlatmaya çıkarırdı.

Erkeklerin hepside güreş tutardı.

Güreş yapacağız diye sigara, alkol içmezdik rakiplerimize güreş alanlarını dar etmek için. Kahvede otururken iddiaya girer üç beş kişi çayırda güreş tutardık.

Düğünlerde gece güreşleri olur ateşin etrafında bir yemişe (incir), şekere çok güreşler tuttuk.

Her düğünde her dernekte güreşler düzenlenir. Bu etkinlik, görenek  nesilden nesile devam eder giderdi.

Sonra sihirli bir el değdi o köy, düğün  güreşleri birden bitiverdi.Kulüpsüz , sahipsiz, maddi geliri olmayan gençlerin önü kesildi. Birileri bu ata sporunun arı kovanı olan düzenini bozdu .

Dalaman Çayı'nın içindeki balıklar nasıl kirlilikten öldüyse düğün  güreşleri o iddialı çayına, yemişine güreşler  bizlerle bitti. Şimdi çocuklarımıza  bunları anlattığımızda bir masal misali dinliyorlar bizi.

Kulüplere kaldı, Türkiye'deki bazı güreşe destek veren illere kaldı. Bu Türk'ün yurdu, yörük köylerinde güreş, yavaş yavaş bitti. Pehlivanlık tarih oldu. Bir kaç çocuğumuz var kendi imkanlarıyla güreşen.

Pehlivanlık zordur!

Atletizim, futbol, halter, basket vs. gibi sporlarla uğraşanlar  yalnızca yaptıkları sporla uğraşırken, güreş sporu öyle değildir.

Bir güreşçi komple bir sporcudur.

Her sporu yapar. Onun için "Her ananın doğurduğu pehlivan olmaz." derler.

Bir Antalya, bir Kocaeli olamadık.

Şu anda bir tane Denizli'de baş pehlivan yok. Bundan rahatsız olan yok.

Neden yok?

Denizli'mizin ileri gelenleri başarı geldikten sonra başarılı olan sporcuyla  kameralar önünde yalnızca poz veriyorlar. Sonra maalesef hiç destek olmuyorlar.

Güreş öksüz, sahipsiz... Dalaman Çayı gibi virane siyasete malzeme edilmiş lakin iş icraata  gelince herkes bir adım geride kalmış.

Kumavşarı Eğitim Kültür Yardımlaşma Derneğinin düzenlediği gösteri güreşinde güreş severleri görünce bu memleketin güreşe ne kadar sahip çıktığını gördüm Türbinler kadın, çocuk,  erkek karışık bir şekilde alana doldurmuş. Hiç güreş tutmamış ama  er meydana çıkmış gençleri, çocukları onları destekleyen ailelerin heyacanlarını takip ettim bugün.

Son günlerde gösteri güreşi adı altında köylere, mahallelere kadar girdi güreşler. Ellerinde küçük çantalarıyla, valizleriyle güreş çayırına geliyor bu minikler, bu gençler. Kıspetlerini  giyip çıkıyorlar er meydanlarına. Hani çocukluğum, gençliğim  geliyor aklıma alanlar doluyor .

Başlarında bir hocası var çocukların, tuvaletinde, yemeğinde, oturup  kalkmasında her şeyde ilgileniyor.

Yeni  baş pehlivanlar geliyor Denizli'mize. Avrupa, Dünya şampiyonları geliyor, yetişiyor tabandan.

Lütfen güreşe sahip çıkan bu güzel insanlara sahip çıkalım. Birşeyler aramayalım "Öküzün altında buzağı aramak." gibi.Güreş için yüzlerce yazı yazılabilir. Güreşin temeli olan köy güreşlerini geri getirelim. Bu güreşler herkese açık olsun, kıspetini alan gelsin, er meydanları tekrar şenlensin.

Güzel olan hiç bir şeye sahip çıkamadık.

Güreşte geçmişteki değerlerimize ve  gelecek kuşakları, mıza sahip çıkalım.

Turan GÜNGÖR

İktisatçı-Emekli Asker

Bozdağ Güney Mahallesi Eğitim Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı.