ACIPAYAM'DA ASLANLAR GÖRDÜM !

ACIPAYAM'DA ASLANLAR GÖRDÜM !

Çoban köpeklerini sevmek, bu köpekleri hayatınızın bir parçası olarak kabul edip onlarla yaşamak herkesin yapabileceği bir iş değil.

Evlerde, kapı önlerinde beslenen köpekler değil bunlar devasa, haşmetli bir o kadar da sahibine ve dostlarına sadık, sevecen yapılı hayvanlar bunlar.

Acıpayam Yörükler Derneği'nin hazırlamış olduğu dev çoban köpekleri güzellik yarışmasını katıldık.

Evliya Çelebi'nin "Anadolu'da bir aslan gördüm." dediği o iri yapılı köpekler  Acıpayam'da çok güzel bir ortamda bir araya geldiler.

Alıştığımızın dışında güzel bir etkinlik.Günümüzde köpekleri, horozları, boğaları ve diğer hayvanları dövüştürerek etkinlik yapan, para kazanan , bahisler düzenleyenler varken böyle bir etkinlik Acıpayam'a gerçekten yakıştı.Kısa süre önce kurulan bu derneğin böyle güzel ve anlamlı bir  etkinlik yapmasından dolayı  Acıpayam Yörük Dernek başkanını ve ekibini  yürekten tebrik ediyorum.

Alana girdiğinizde yaklaşık 250 adet Kangal, Akbaş ve Malak cinsinden çoban köpeklerinin alanı doldurduğunu  gördüm.Hepsi bakımlı, tüyleri parlak 80-100 kg civarlarında. Alan, köpek sahipleri ve köpek severlerle dolu.Yani gerçek hayvan severler burada. En çok merak ettiğim bu köpeklere derece veya puanlar verirken neye dikkat ederler, neye göre değerlendirilirler,  köpekler dereceye nasıl girerlerdi? Bu sorunun cevabını kısa sürede aldık.Köpekler baş, çene, tüylerinin parlaklığı, arka ayak yapıları, kuyrukları ve dişleri dahil birçok özellikleri köpeğin derecesini ve kalitesine etkileyebildiğini gördük.

Sahada kalabalık köpekler çok olmasına rağmen hiç bir hayvanın insanlara karşı saldırdığını görmedim.Bu asil insan dostu hayvanın sahipleriyle sıcacık bir bağ kurduklarını gördük.

Hangi konu olursa olsun dernekleşmenin   birlik beraberliği artırdığını, insanları kaynaştırdığını bu etkinlikte bir daha gördük.

Anadolu'nun aslanları olan çoban köpeklerini izlemek, görmek güzeldi.Bu güzel hayvanları besleyen, bakan, yetiştiren sahipleri ayrıca onurlandırmak gereklidir.Gerçek hayvan severler inanın bu insanlar.

Günümüzde bu hayvanları öldürenler, zehirleyen kişiler varken bu güzel insanlara sahip çıkılmalıdır.

Turan GÜNGÖR

İktisatçı-Emekli Asker

Bozdağ Güney Mahallesi Eğitim Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı.