adscode
Pazartesi, 25 Mayıs 2020
.
13
Denizli
.
Doç. Dr.  Devrim Alkaya

Turizm Günü

Turizm bir yeri gidip görmek orada farklı faaliyetlere katılmak gibi tanimlanabilir ama o kadar farklı turizm çeşidi var ki.

 

 


Kültür, kongre, deniz, dağ, sanat, kırsal turizm vb. gibi saymak mümkün. Turizm icin sevgi ve hoşgörü ile beslenen, birçok değişik kültürlerden insanları kaynaştıran en kuvvetli sevgi bağıdır desek yanlış olmaz.
Turizm; kalkınma ve barışın bir yoludur. Iki farklı ülkeyi bile birbirine kaynaştırır, tanıştırır.

 

Anadolu geçmiş uygarlıkları sergileyen doğal bir müze ise, turizmi canlandırarak, geçmişten-geleceğe kültürümüzü yaşatıp sonsuza taşımak, dünyaya tanıtmak bizim görevimizdir.

 

Mühendislik yapmasam rehberlik yapardım. Ülkemizin büyük bölümünü gezdim. Bazi illeri köy köy gezme fırsatı yakaladım. Tarihe, coğrafyaya ve doğaya meraklı olan gezginler için Türkiye'nin bir yeryüzü cenneti olduğunu düşünüyorum . Önce ülkem bitsin sonra yurtdışına açılırım diyordum o kadar güzel ve büyük bir ülkemiz var ki gez gez bitmeyecek.Yunanistan, Hollanda gibi bir iki farklı ülke gördüm ama hiçbir yer Anadolunun verdiği tadı vermedi. Ülkemizi her gezi de daha çok sevdiğimi anliyorum. Bazıları çok geziyorsun diyor ama Ülke sevgisi ve gezginlik ruhumuzda var.

 

27 EYLÜL DÜNYA TURİZM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN.

Dr. Devrim Alkaya