Cumartesi, 16 Ekim 2021
.
.
chevron_left chevron_right
EKONOMİ

ROMANYA’DAKİ VERGİ DÜZENLEMESİ DENİZLİ’DEKİ İHRACATÇIYI VURDU

Aralık ayında Romanya’da yapılan bir vergi düzenlemesi, Türk ihracatçısına darbe vurdu.

34668 Toplam Gösterim
ROMANYA’DAKİ VERGİ DÜZENLEMESİ DENİZLİ’DEKİ İHRACATÇIYI VURDU

 

Düzenlemeye göre Türkiye’deki şirketler tarafından kesilen faturalar Romanya’daki şirketlerin vergi hesaplarında gider olarak kabul edilmeyecek. Düzenleme Denizli sanayicisini de yakından ilgilendiriyor.

 

Avrupa Konseyi’nin Aralık ayında almış olduğu bir karara dayanan düzenlemenin sanayiciler üzerine etkisi konusunda açıklama yapan Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, “Türkiye, Avrupa Konseyi tarafından senede 2 defa güncellenerek yayımlanan “Vergi Konularında İşbirliği Yapan Fakat İyi Yönetişim Konusunda Taahhütleri Bulunan Ülkeler Listesi”nde yer alıyor. Bu ve hiç işbirliği yapmayan ülkelerin yer aldığı diğer liste içi alınan Konsey kararında AB üyesi ülkelere, listedeki üyelere karşı mevzuat düzenlemesi yapması belirtiliyor. Romanya, diğer AB ülkelerinin aksine en ağır düzenlemeyi yaptı ve Ocak başından itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe koydu. Dolayısıyla Ocak ayının başından itibaren Türkiye’deki şirketler tarafından kesilen faturalar Romanya’daki şirketlerin vergi hesaplarında gider olarak kabul edilmeyecek ve bu durum ihracat yapan sanayicilerimizi çok olumsuz etkileyecek.” dedi.

 

Romanya’nın Türkiye’den geçen sene 3 Milyar 750 Milyon Dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini belirten Keçeci, “Romanya konum olarak da bize yakınlığı sebebiyle dış ticaret ilişkilerimizin yoğun olduğu bir pazar. Denizli’den de geçen sene Romanya’ya 79 Milyon Dolarlık ihracat gerçekleşmiş. Romanya’nın Türkiye’den ihraç ettiği ürünlere bakıldığında Denizli’de üretilen ürünlerin yoğunlukta olduğunu görüyoruz. Yapılan bu düzenleme sadece mevcut pazarımızı ve ihracat ilişkimizi olumsuz etkilemekle kalmayacak; aynı zamanda rekabet şansımızı düşürerek potansiyel ihracatımıza da zarar verecek.” diyerek düzenlemenin Denizlili üreticiler açısından yaratacağı etki konusunda da uyarılarda bulundu.

 

 

Türkiye’den Romanya’ya İhraç Edilen Ürünler ve İhracat Miktarları (1000 $) (2020)

SEKTÖR

2020

Otomotiv Endüstrisi

696.309,88

Çelik

571.515,58

Kimyevi Maddeler ve Mamulleri

484.265,45

Demir ve Demir Dışı Metaller

302.833,72

Hazırgiyim ve Konfeksiyon

227.333,57

Elektrik Elektronik

207.981,19

Tekstil ve Hammaddeleri

200.315,12

İklimlendirme Sanayii

185.019,38

Yaş Meyve ve Sebze

168.736,50

Makine ve Aksamları

151.176,35

 

Türkiye’den Romanya’ya ihraç edilen ilk 10 ürün içerisinde yer alan tüm ürünler Denizlili üreticiler tarafından da ihraç ediliyor. Aynı zamanda Denizli’de merkezi bulunan birçok yerli firmanın da Romanya’da yatırımları veya şubeleri bulunuyor.

 

Etiketler:
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE