Cumartesi, 29 Şubat 2020
.
13
Denizli
.
AYNUR ÖZKAN  / GEZGİN / AYNUR'UN GEZİLERİ

Paraguay'dan merhabalar

 Brezilya’dan sonraki diğer durağımız da ,hakkında az bilinen Paraguay ülkesiydi.Brezilya’nın Foz de Iguazi şehrinden bindiğimiz otobüsle Paraguay’ın Ciudad del Este şehrine vardık.

 

Brezilya’ya sınır komşusu olduğundan ulaşım da kolay oldu.Şehir merkezine indiğimizde,kendimizi büyük bir insan kalabalığı içinde bulduk.

 

 

Sokaklarda yürümek bile zordu.Bu kadar kalabalık olmasının sebebi, bu şehrin vergiden muaf olması.Satılan malların fiyatı da ucuz.Şehrin heryerinde marka satan büyük işhanlar var.Sokaklar seyyar satıcılarla dolu.Bu şehirde trafik de çok kötü.Trafik kuralı diye birşey yok.Ulaşımda kolaylık olduğu için insanlar genelde taksi olarak sarı renkli motorsikletleri kullanıyorlar.Biz de bu ucuz fiyatlardan yararlanmak için alışverişimizi yaptık.Genelde Arap kökenli satıcılara rastladık.

 

Onlara Türkiye’den geldiğimizi söyleyince bize daha çok ilgi gösterdiler. Paraguay, Güney Amerika kıtasının ortasında bulunuyor.Denize kıyısı yok. Arjantin’e,Brezilya’ya, Bolivya’ya sınırı olduğu için bu ülkelerden alışverişe gelenler fazla. Başkenti Asucion kenti.

 

17 ayrı bölgeye ayrılmış olup her bölgenin bir başkenti bulunmakta.Bizim de gezdiğimiz Ciudad del Este kenti,Alto Parana bölümünün başkenti. Brezilya ile Paraguay’ın ortak enerji ihtiyacını karşılayan büyük İtaipu Barajı da bu şehirdeymiş.Bu barajı görmek için özel turlar düzenleniyormuş.Şubat ayı Paraguaylıların festival ayıymış.

 

Tüm hafta boyunca sokaklarda karnaval havasında kutlanırmış. Burada Guarani yerlileri ve İspanyollar hüküm sürdüğü için İspanyolca ve Guarani dillerini konuşuyorlar. Paraguay’ın bir ilginç özelliği de, bayrağının önü ve arkasının aynı olmaması.Dünyada başka örneği de yokmuş. Yemek olarak restaurantlarda genelde kuzu eti ve tavuk eti var.Bizim çerez olarak yediğimiz kaju meyvesini de ilk burada gördüm.Görmüşken meyvesinin ve meyve suyunun tadına bakmadan geçmedik. Paraguay’a geldiğinizde yaşayacağınız en güzel deneyim ; ucuz fiyatlarla alışveriş keyfi yapmanız olacaktır... Bol gezili günleriniz olsun.