Cumartesi, 29 Şubat 2020
.
13
Denizli
.
Doç. Dr. DEVRİM ALKAYA

Kişisel Gelişim

Kitap oku demek yeterli değil okunacak kitapları seçmek gerek, yöntemi bilmek gerekir

 


İlkokul mezunu iseniz mutlaka açık ortaokul ve açık lise icin kayıt yaptırın. Kredili sistemde seçmeli dersler ile hızla ortaokul ve lise bitirilebilir.

Lise mezunu olanlar Anadolu, İstanbul ve Atatürk üniversitesi Açıköğretim -Uzaktan Öğretim Fakültelerinden sevdikleri uygun bölümde eğitime devam edebilirler. Uzaktan öğretim - Açıköğretim yöntemi ile meslek sahibi olmak mümkün. 2 yıllık önlisans 4 yıllık lisans bölümleri içinde mutlaka ilginizi çeken bir bölüm vardır.

 

Lisans mezunlarına da yüksek lisans öneriyorum. Durmak yok eğitime devam. Günümüzde açık öğretim ve uzaktan öğretim yolu ile her seviyede eğitim mümkün. Her lisans mezunu için MBA programları yanında vakıf ve devlet üniversitelerinde pek çok dalda uzaktan eğitim yüksek lisans programları var.

 

Yüksek lisans yerine 2. üniversite imkanı da var. Ve yıllardır sınavsız. Lisans veya önlisans diplomanız ile sınavsız bir biçimde kayıt yaptırabilirsiniz. Önlisans mezunları önlisans programlarına lisans mezunları ise ister önlisans ister lisans programlarına kayıt yaptırabiliyorlar.

 

Kısa sureli kurs programlari da yeni bir hayatın yolunu açabilir. Hastane hizmetleri, sosyal hizmetler, emlak, büro yönetimi, bilgisayar, iş makinaları, dikiş vs konularinda Halk eğitimlerden, PAUSEM gibi üniversitelerin sürekli egitim merkezlerinde verilen eğitimlerden yararlanabilirsiniz.

Bilimsel, sosyal ve kültürel anlamda gelişmek uzun bir süreçtir. Oturarak ve sadece TV izleyerek gelişmesi de mümkün değildir.

 

Okumanın yanında sosyal etkinlikler resim, müzik, tiyatro kurslarına gidin. Devlet tiyatrolarını, belediye konservatuarını, halk oyunları gösterilerini, üniversite konserlerini, gezi gruplarını takip etmek kültürel açıdan büyük gelişme sağlar.

Unutmayın çaba yoksa başarı da yoktur.

Doç. Dr. Devrim Alkaya
İnş.Yük.Müh & Kamu Yöneticisi