Pazar, 09 Ağustos 2020
.
13
Denizli
.
Doç. Dr. DEVRİM ALKAYA

Kazıkbeli Savaşı Anma Etkinlikleri

Kazıkbeli savaşı anma etkinlikleri icin savaş meydanindaydık.

 

 

 

7 Ocak 1148 tarihli savaşı Kazıkbeli geçidinde anıtın bulunduğu noktada andık.

 

Denizli'den çok sayıda tarihe meraklı insanımız etkinliğe katıldı. Acıpayam Dernekler Birliği ve Denizli Yörükleri Derneği olarak güzel bir etkinliğe önayak olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bugün de savaş meydanına yüründü. Savaş meydanında o günler yad edildi. Cankurtaran'da tören düzenlendi etkinlikler yapıldı.

 

Savaşla ilgili biraz bilgi vereyim. 1147 yılı sonlarında 1148 de yapılan Kazıkbeli savaşında, II.Haçlı seferi sırasında Anadolu’ya giren Haçlılar en kestirme yol gördüklerinden Denizli’den Antalya’ya Hamit (Acıpayam) Ovasından geçerek gitmek isterler. Denizli'yi Antalya'ya bağlayan bugünkü Cankurtaran mevkisinin hemen üstünde kalan Kazıkbeli geçidinde bir savaş yaşanır. Fransa Kralı 7. Louis'in kumandasındaki II.Haçlı ordusu 1147 yılında Efes'e gelmiş ve oradan Menderes nehri boyunca yürüyüşüne devam etmiştir.

 

1148’de, Fransız Haçlı ordusu Denizli'den sonra, Honaz Dağı’nda, çok dik ve dar olan Kazıkbeli geçidinde Haçlıları, Selçuklu uç birliklerinden Avşarlar, Hamit Ovasının tabii giriş kapılarından olan bugünkü Cankurtaran’da karşılarlar.

 

Haçlıları yol boyunca takıp eden Türk okçuları, geçitte öncüler ile ardçılar arasındaki bağlantının koptuğunu ve Haçlıların ikiye bölündüğünü görünce, Haçlı ordusunun kargaşa içine düşmüş olan orta kısmına saldırdılar, kayaların ve ağaçların üzerinden onları ok yağmuruna tuttular, ağır zırhlı şövalyeler ise kaygan yüzeyde süratli hareket edemediklerinden ancak atlarının üzerinden mızraklar fırlattılar. Atları ok yağmuru altında ölünce de yaya kaldılar; sadece oklarla değil kılıçlarıyla da adam adama mücadele eden Türkler tarafından sıkıştırılarak yok edildiler. Sağ kalabilenler ancak karanlığın çökmesi sayesinde kurtulabildiler. Haçlılar için bir felaket olan bu savaşta 40 kişilik maiyetini kaybeden kral bile canını zor kurtardı." Kazıkbeli Savaşı denen bu savaşta Haçlılar perişan edilir. Fransızlar o günün anısına Fransanın en güzel çiçekleri meyve vermeden Kazıkbelinde solmuşlardır diyerek anarlar.

 

Halkla içiçe büyük zaferin kutlanması, Denizli halkının yoğun ilgisi tarihimize olan ilginin arttığını, giderek bilinçlendiğimizi gösteriyor. Denizli' de Miryekefelon savaşı ve Kazıkbeli savaşlarının anısına birer anıt yapılması Atalarımıza borcumuzdur.

Doç Dr Devrim Alkaya
İnş. Yük. Müh.& Kamu Yöneticisi