Perşembe, 02 Temmuz 2020
.
13
Denizli
.
chevron_left chevron_right
GÜNDEM

Her Türlü Gıdanın İçeriği Etiketlerde Yazacak

FIRINCILAR ODASI VE LOKANTACILAR ODASI ÜYELERİYLE BİR ARAYA GELDİ

13054 Toplam Gösterim
Her Türlü Gıdanın İçeriği Etiketlerde Yazacak

 

Denizli Fırıncılar Odası ve Denizli Lokantacılar Odası üyesi esnaflar, Merkezefendi Kültür Merkezi'nde düzenlenen eğitimde bir araya geldi. Her iki odanın üyelerine 5996 sayılı "Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu" ile, gıda maddelerinin üretim sunum ve satışının yapıldığı her türlü işletmede, ürünlerin içeriğini belirtir etiket kullanımı zorunluğu üzerine bilgilendirme yapıldı.

Bilgilendirme toplantısına Denizli Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz Erkaya, Tarım ve Orman Şube Müdür Vekili Ümran Çetin, Merkezefendi İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nurdoğan Yaşar, Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Ali Erbeyi, Denizli Fırıncılar Odası Başkanı Bekir Karadaban, Denizli Lokantacılar Odası Başkanı Osman Üçgül, oda yöneticileri ve üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasına İl Sağlık Müdürlüğü görevlilerini, fırıncı ve lokantacı esnaflarını ve konukları selamlayarak başlayan Denizli Fırıncılar Odası Başkanı Bekir Karadaban, "Bugün üzerinde konuşacağımız 5996 sayılı yasanın birinci maddesinde kanunun amacı 'Gıda ve yem güvenilirliğini, halk sağlığı, bitki ve hayvan sağlığı ile hayvan ıslahı ve refahını, tüketici menfaatleri ile çevrenin korunması da dikkate alınarak korumak ve sağlamak' olarak tanımlanmaktadır. Bizler, tam da yasanın amacında bahsedildiği gibi, milletimizin boğazından geçen her lokmanın temiz, doğal ve sağlıklı olmasını sağlamakla sorumlu iki mesleğin mensuplarıyız. Gerek lokantalarımız, gerek fırınlarımızın bir yandan vatandaşlarımızın sağlığını gözetirken, diğer yandan çevremizin korunması için gerekli tedbirleri alarak çalışağına inancım ve güvenim tamdır" diye konuştu.

5996 sayılı yasanın üretim, sunum ve satışını yapılan her türlü üründe içerikleri belirten etiketlerin kullanımını zorunlu kılmakta olduğuna değinen Başkan Karadaban, "Yoğun çalışma hayatının içinde vakit ayırarak, sektörümüz için son derece faydalı olacağına inandığımız bu toplantıya katılan siz değerli fırıncı ve lokantacı esnaflarımıza da şahsım ve odam adına teşekkürü bir borç biliyorum" dedi.

Denizli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şubesi Gıda Yüksek Mühendisi Yeşim Arslanalp ve Veteriner Hekim Hakan Balaban’ın kanunun kapsamı hakkında yaptığı

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE