Cuma, 03 Temmuz 2020
.
13
Denizli
.
chevron_left chevron_right
GÜNDEM

Genç Kız Olduğumu Göremezsin

Pamukkale Kaymakamlığı Proje Ofisince Pamukkale İlçesi Anaokulu ve İlkokullarında uygulanmakta olan “Tütün Bağımlılığı ile Mücadele Projesi” kapsamında Denizli Ticaret Borsası İlkokulunda sigarayı bırakan 68 veli için program düzenlendi

7015 Toplam Gösterim
Genç Kız Olduğumu Göremezsin

Pamukkale Kaymakamlığı Proje Ofisince Pamukkale  İlçesi Anaokulu ve İlkokullarında uygulanmakta olan “Tütün Bağımlılığı ile Mücadele Projesi” kapsamında Denizli Ticaret Borsası İlkokulunda sigarayı bırakan 68 veli için program düzenlendi.

Düzenlenen programa Kaymakamımız Sayın Hayrettin BALCIOĞLU, İlçe Milli Eğitim Müdürü Reşat ERDOĞAN, Yeşilay Denizli Şube Başkanı Bünyamin YAKAR, Tütün Bağımlılığı ile Mücadele Projesi Ekibi, Dr. Mustafa Ali EKİZ, Okul İdaresi, öğrenci ve veliler katıldı.

İyiki Bu Kararı Almışız Diyecekler.

Proje kapsamında 2018-2019 eğitim-öğretim yılında yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Okul Müdürü Zahide KARAOĞLU, “Kaymakamlığımız Proje Ofisince hayata geçirilen projeyi okulumuzda öğretmenlerin desteği ve öğrencilerimizin katılımlarıyla uygulamaya çalıştık. Bazen öğrencilerimiz velilerine sigaradan vazgeçmeleri için mektup yazdılar, bazen şiirler okudular. Bazen de tatlı serzenişlerde bulundular. Sonunda 1 öğretmenimiz ve 67 velimiz sigarayı bırakmaya karar verdi. Eminim ki hayatları boyunca iyiki bu kararı vermişim diyecekler”  dedi.

Genç Kız Olduğumu Göremezsin.

Sigarayı bırakma kararı alma sürecini anlatan öğrenci velisi Nazlı DİNÇ; “Üniversite yıllarından bu yana sigara bağımlısıydım. Okulda yürütülen kampanyadan kızım etkilenerek birgün bana ‘anne ben yarın büyüyeceğim genç kız olacağım ama sen sigara içmeye devam edersen benim gençliğimi göremeyeceksin’ dedi. Bu beni çok etkiledi ve aynı gün bir daha içmemek üzere sigarayı bıraktım hiçbir destekte almadım. Karar verdim ve uyguladım. Herkese sağlıklı bir yaşam için tavsiye ediyorum” dedi.

Dumana verdiğim parayla hayatımı yaşıyorum.

Yaklaşık 10 yıl önce sigarayı bırakan ve hergün sigara parasını biriktiren Mehmet TOK; “sigarayla geçen 15 yılımı düşündükçe kahroluyorum. ama kurtulduğum içinde şükrediyorum. Şuana kadar sigara içiyormuş gibi paramı kumbaraya attım. O paralarla 2 araç ve birde motosiklet aldım. Biriktirmeye devam edeceğim. Çevremdeki arkadaşlarıma ve sesimi duyurabildiğim herkese örnek olmaya ve teşvik etmeye çalışıyorum” dedi.

Velilerimizi Kutluyorum.

Kaymakamımız BALCIOĞLU ise Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde Devlet politikası haline gelen Tütün Bağımlılığı ile Mücadele Projesini Kaymakamlığımız Proje Ofisi koordinesinde iki yıldır İlçemiz Anaokulu ve İlkokullarında uygulamaya çalışıyoruz. Sene başında velilerimize online olarak uyguladığımız anket sonucunda ilçemizde sigara bağımlısı olan ve bu bağımlılıktan kurtulmak isteyen velilerimizi tespit ettik. Her okulumuz kendi bünyesinde çalışmalarını yürütüyor. Amacımız velilerde farkındalık oluşturmak, onların bu bağımlılıktan kurtulmaları için en büyük gerekçelerinin evlatlarının olduğunu hatırlatmak. Bugün bu okulumuzda 68 velimizin sigara bağımlılığından kurtulmalarını görmek bizleri ziyadesiyle mutlu etti. Velilerimizi bu radikal kararlarından dolayı kutluyorum. Edindiğim bilgilere göre bu 68 velimiz 6 aydan bu yana sigara kullanmıyor. İnşallah ömürleri boyunca bir daha sigara kullanmazlar. Velilerimizin sigara bırakmasına öncülük eden başta sevgili öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi ve okul idaremizi kutluyorum. Projemize her daim gerek teknik olarak gerekse velilerimizin tedavisi noktasında destek olan Sağlık İl Müdürlüğümüze ve Yeşilay Cemiyetimize de ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

Program , protokolün sigarayı bırakan velilere Teşekkür Belgelerini takdim etmesi ve Mehmet TOK tarafından hazırlanan kumbaraların hediye edilmesinin ardından sona erdi.

 

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE