Uluslararası Futbol Birliği Kurulu IFAB, 1 Haziran 2019'dan itibaren geçerli olacak futbol oyun kuralları değişikliklerini yayınladı. 

 

IFAB, 8 futbol kuralında değişikliğe gittiğini duyurdu. Süper Lig'de de uygulanmaya başlanacak kurallar şöyle: 

 

1. Çıkan oyuncu hakem tarafından aksi söylenmediği sürece bulunduğu en yakın yerden sahayı terketmelidir. 

Mohamed Elneny,Aaron Ramsey

2. Futbolcuların, formaların içine giydikleri içlikler ya da t-shirtler renkli ve desenli olabilir ancak formanın ucuyla aynı şekilde olmaları gerekmektedir. 

TOPSHOT-FBL-FRA-LIGUE1-PSG-ANGERS

3. Hakem oyun tekrar başladıktan sonra karar değiştiremez ancak belli durumlarda önceki pozisyon için sarı ya da kırmızı kart verebilir. 

Bastian Dankert

Hakem VAR incelemesinde oyuncuları sahaya geri çağırırsa kararını değiştirebilir. Kırmızı ya da sarı kart gösterebilir. Yedek kulübesinden birisi kuralları ihlal ederse sarı ya da kırmızı kart gösterebilir. 

 

4. Hakem atışında futbolcular en az 4 metre hakemin uzağında olmalılar. 

Scott Oldham,David Cornell

5. Herhangi bir nesneye tekme atmak ya da herhangi bir nesneyi fırlatmak eskisi gibi cezalandırılacak ancak VAR incelemesi sonrası sayılmayan gol sırasında futbolcu kurallara aykırı şekilde sevinir ve bundan dolayı kartla cezalandırılırsa, gol iptal bile olsa kart geçerli sayılacak. 

Pedro

6. Kaleci aut atışını kullandıktan sonra futbolcu topla ceza sahası dışında buluşmak zorunda değil. Topun ceza sahasını terketmesi gerekmiyor. 

FBL-ENG-LCUP-MAN CITY-CHELSEA

7. Penaltı atışı esnasında kalecinin ayağı çizginin gerisinde olamaz. Bir adım önde ya da çizginin üzerinde olmalıdır. 

Jose Reina

8. Futbolcu taç atışı kullanırken, rakibi ondan en az 2 metre uzakta olmalıdır. 

Takashi Usami