Salı, 22 Eylül 2020
.
13
Denizli
.
AYNUR ÖZKAN  / GEZGİN / AYNUR'UN GEZİLERİ

FİNLANDİYA-HELSİNKİ'DEN MERHABA

Helsinki; Finlandiya'nın başkenti ve en büyük şehri.

Finlandiya'nın güneyinde Baltık Denizi'nin Finlandiya Körfezi ile birleştiği noktada yer alır. Binlerce adasıyla,doğal güzelliği ve tarihi dokusuyla Kuzey Avrupa'nın en çok turist çeken şehri.

Estonya'nın başkenti Tallinn'den bindiğimiz feribotla Finlandiya Körfezi'ni geçerek Helsinki'ye vardık. Feribot yolculuğumuz 2 saat sürdü.

 

Limana indiğimizde deniz kenarı boyunca kurulmuş açık pazarla karşılaştık. Bu pazarda istediğiniz herşey var. Ren geyiği postlarından yapılmış kıyafetler,geyik boynuzundan yapılmış hediyelik eşyalar,deniz ürünleri satan büfeler. Bu büfelerden istediğiniz deniz ürününü seçip pişirterek salaş restoranlarında yemeniz mümkün.

 

 

 

Biz tercihimizi lezzetli somon balığından yana kullandık. Bu pazar,yılın her döneminde kurulurmuş. Deniz kenarında dolaşırken,yüksek teraslara konulmuş şezlonglarda uzanan insanları gördük. Tamamen sessizlik hakim. İnsanlar güneşi görünce bu teraslarda güneşlenirlermiş. Güneşe hasret bu insanları görünce,bir kez daha memleket olarak ne kadar şanslı olduğumuzu düşündüm. Bu gezimizi temmuz ayına rast getirdik. Hem yılın en sıcak ayı hem de Beyaz Geceleri yaşamak için en uygun zaman. Bu muhteşem doğa olayını yaşamak da bizim için güzel bir tecrübe oldu. 4 saat geceyi,20 saat gündüzü yaşadık. Gece bile gökyüzüne baktığımızda gökyüzü açıktı. Finlandiya'nın kuzeyine Laponya (Lapland) bölgesine çıkıldıkça 24 saat güneşin batmadığı görülüyor. Lapland konusu açılmışken bir bilgi daha vereyim. Lapland Bölgesi'nde,aralık-şubat aylarında Kuzey Işıkları denilen farklı bir doğa olayı yaşanmakta.

 

 

Çıplak gözle görülebilen bu rengarenk ışıkları görmek için buraya dünyadan birçok insan gelmekte. Lapland,Kuzey Kutbu'na yakın olması sebebiyle hava sıcaklığı -50 dereceye kadar düşebiliyor. Burada Ren geyikleriyle,Husky köpekleriyle kızak safarileri yapılmakta. Noel Baba'nın burada yaşadığına inandıkları için ziyarete açık bir de Noel Baba evi var. Ayrıca buzkıran gemisi ile yolculuk yaparak buzullarla kaplı denize girme deneyimini yaşayabilirsiniz. Bu farklı deneyimleri yaşamak isterseniz,Türkiye'deki turizm firmalarının düzenlediği Lapland turlarını tercih edebilirsiniz. Helsinki'de görülecek yerlerin çoğu yürüme mesafesinde. Kent merkezinin en eski ve turistik yerlerinden biri Senato Meydanı. Meydanda Helsinki Katedrali,Helsinki Üniversitesi,Hükümet Sarayı bulunmakta. Helsinki Katedrali,ihtişamlı binasıyla şehrin sembollerinden. Bu meydanda genellikle konser gibi etkinlikler düzenleniyor. Biz de burayı gezerken bando ekibinin konserine rastlayarak izleme imkanı bulduk. Senato Meydanı ile Helsinki Limanı arasındaki Esplanadi Parkı görülmeye değer. Ünlü Fin'li besteci Sibelus'un anıtı da ilginç mimarisiyle dikkat çekmekte.

 

 

 

Çeşitli boyutlarda olan birçok borunun birbirine kaynak yapılmasından meydana gelmiş. Bu eseri ilginç yapan,rüzgar esince bir müzik aleti gibi sesler çıkarması. Hemen yanında da kendisinin anıtı bulunmakta. Diğer görülmesi gereken biryer de,kayaların içine oyulmuş Kaya Kilisesi. Burada sadece ibadet yapılmıyor,yüksek akustiği ile Sibelus'un eserleri de çalınmakta. Finlandiya; yaşam standartlarının en yüksek olduğu ülkelerden biri. Özellikle eğitim alanındaki başarılarıyla sürekli adını duymuşsunuzdur. Dünya'nın en temiz havasına ve suyuna sahip. Musluklardan rahatlıkla su içebilirsiniz. Finlandiya,kara parçası ile birlikte irili ufaklı 180 bin adaya sahip. Bir o kadar da göle sahip. Finlandiya'ya gitmek isteyenler için tavsiyem; Kuzey Işıkları'nı görmek için aralık-şubat aylarını, 20 saat güneşin havada kaldığı Beyaz Geceleri yaşamak için de mayıs-temmuz aylarını tercih edin. Bol Gezili Günleriniz Olsun.