Salı, 07 Temmuz 2020
.
13
Denizli
.
Doç. Dr.  Devrim Alkaya

Dünya Yoksullukla Mücadele Günü

Yoksulluk tüm dünyada büyük bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Ülkemiz şartlarında yoksulluk incelendiğinde bu denli zengin, bereketli toprakları olan, üç tarafı denizlerle çevrili olmamıza rağmen yoksulluk çekmemiz pek anlaşılır değildir. Bu denli güzel bir ülkede yoksulluğun ana nedeni gelir dağılımındaki bozukluktur.

 

Ülkemiz şartlarında çareleri düşünecek olursak eğitimin niteliginin artması, mesleki eğitime geçilmesi, firsat eşitliği, kırsal kalkınma çalışmaları ve ekonomik açıdan toplumsal bir seferberlik ile yoksulluğun büyük çapta önüne geçilebilir.

 

Ancak paylaşmayı öğrenmek gerek. Kooperatiflesmeyi hayatın her noktasına uygulamak gerek. Büyük sermayenin ve gelir dağılımındaki bozukluktan, örgütsüzlükten yararlananların paylaşmayı sevdiği pek söylenemez. Öyleyse toplum bir araya gelecek, birleşecek yerel üreticiyi koruyacak çareleri düşünüp hayata geçirmelidir. Yerel üreticinin koruması aslında ülkesini, kendisini korumasıdır.

 

Türk malı satılmayan yerler, yerel üreticiyi iflasa sürükleyen ve küçük esnafı zor duruma düşüren büyükalışveriş merkezleri modernleşme değil toplumu fakirleştiren yerler olduğu yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır.

Türk çiftçisi ve üreticilerin kooperatifler vasıtası ile birleşip satış kanalları oluşturmaları şarttır yoksa yerel üretim sonlanacaktır. Üretimi olmayan bir ülkenin zenginleşmesi de mümkün değildir.

Bu konuda bir kaç özlü söz paylaşarak yazıyı sonlandırayım.

"Bir yoksul aç ise, bunun nedeni zenginin zevk ve sefa içinde yaşamasıdır. Nerede bir bolluk görsem, onun yanı başında mutlaka çiğnenmiş bir hak görmüşümdür." Hz. Ali

Yoksulluğun hüküm sürdüğü yerde ne utanma kalır, ne suç, ne namus, ne de ruh. Balzac

Siz yardım edilmiş yoksullar istiyorsunuz, biz ise ortadan kaldırılmış yoksulluk. Victor Hugo

Saygılarımla

Doç. Dr. Devrim Alkaya
İnş. Yük. Müh. & Çalışma Ekonomisti