Cumartesi, 07 Aralık 2019
.
13
Denizli
.
chevron_left chevron_right
GÜNDEM

Doğu Akdeniz politikasının yanındayız

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Denizli Şube Başkanı Mehmet Akgün, Türkiye’nin enerji politikalarındaki hamlelerinin 2023 vizyonu açısından çok değerli olduğunu söyledi

10553 Toplam Gösterim
Doğu Akdeniz politikasının yanındayız

 

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Denizli Şube Başkanı Mehmet Akgün, Türkiye’nin enerji politikalarındaki hamlelerinin 2023 vizyonu açısından çok değerli olduğunu söyledi.

MÜSİAD Denizli Şube Başkanı Mehmet Akgün, Doğu Akdeniz’de keşfedilen petrol ve doğal gaz rezervleri bölgenin stratejik önemini artırdığını, Bu durumun gerek bölge aktörlerinin, gerekse bölge dışı aktörlerin Doğu Akdeniz’in taşıdığı potansiyelden faydalanmak için bölgeye yoğun ilgi göstermesine neden olduğunu belirtti. Akgün, Doğu Akdeniz’deki enerji kaynakları konusunda, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) bazı ülkelerle yaptığı “Münhasır Ekonomik Bölge” sınırlandırma anlaşmaları ile bölgeyi tek taraflı olarak 13 parsele bölmesinin KKTC ve Türkiye açısından kabul edilebilir bir durum olmadığını söyledi.

Bölgeyle sınırı olmamasına rağmen ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve İtalya’nın uluslararası enerji şirketleriyle bölgede faaliyet gösterdiklerini belirten Akgün, “Sözde sınırlandırma anlaşmalarına uygun olarak yapıldığı söylenen sondaj faaliyetleri birçok doğalgaz rezervinin keşfedilmesiyle devam ediyor. Bu kapsamda Türkiye’nin bölgedeki varlığı ve çalışmaları çok büyük önem taşıyor ve bazı ülkeleri rahatsız ediyor.” Dedi. Artan nüfus ve sanayileşmeyle birlikte tüm dünyada enerji talebi giderek arttığını belirten Mehmet Akgün, “Bu durum Türkiye’nin yeni kaynakları keşfetmesi ve dışa bağımlılığın azaltılması anlamında büyük önem taşıyor. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yaptığı çalışmaların artarak devam etmesi gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE