Pazartesi, 21 Eylül 2020
.
13
Denizli
.
chevron_left chevron_right
KÜLTÜR SANAT

DENİZLİ YÖRÜKLERİ DERNEĞİ ERTUĞRUL GAZİYİ ANMA TÖRENİNE KATILDI

"738. Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenliklerine ilimizden Doç. Dr. Devrim Alkaya katıldı"

34648 Toplam Gösterim
DENİZLİ YÖRÜKLERİ DERNEĞİ ERTUĞRUL GAZİYİ ANMA TÖRENİNE KATILDI

 

Bilecik'in Söğüt ilçesinde düzenlenen "738. Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri" tüm ülkeden binlerce vatandaşın katılımıyla yapıldı.

 

Ilimizden Denizli Yörükleri Derneği adına Doç. Dr. Devrim Alkaya etkinliğe katılarak ilimizi temsil etti. Etkinlikte tüm ülke Yörük Türkmen Dernekleri başkan ve temsilcilerinin katılımıyla toplantı yapıldı. Toplantı da Yörük - Türkmen Dernekleri ve Yörük birliginin sağlanması icin yapılması gereken çalışmalar ele alındı.

Şenliklere TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, TBMM Başkan Vekili Celal Adan, Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir, Bilecik Valisi Bilal Şentürk, Uşak Valisi Funda Kocabıyık, milletvekilleri, belediye başkanları, siyasi partilerin il ve ilçe başkanları ile çok sayıda kişi katıldı.

Türkiye'nin dört bir yanından gelen binlerce kişi, Ertuğrul Gazi Türbesi'ni ziyaret ettikten sonra şenliklerin yapıldığı ilçe stadını doldurdu. Statta yer bulamayanlar da töreni çevredeki parklardan takip etti. Bölgede kurulan otağ çadırlarında gözleme ve ayran ikramında bulunuldu.

Törenden önce protokol üyeleri etkinlik alanının yanında bulunan Ertuğrul Gazi'nin türbesinde dua ettikten sonra tören alanına geçti.

Bilecik Valisi Şentürk, protokol konuşmalarının ardından TBMM Başkanı Şentop'a Ertuğrul Gazi'nin "And olsun ki üstte mavi gök, altta yağız yer yarılmadıkça, zulme boyun eğmeyeceğim." sözünün yer aldığı tabloyu takdim etti. Dönmez'e, Fatih Sultan Mehmed'in kılıcının replikası, Bahçeli ve Destici'ye ise geleneksel olarak yapılan kamalar verildi.

Etkinlikte, Türkiye'nin farklı yerlerinden gelen Yörük ve Türkmen derneklerinin halk oyunu ekiplerince gösteriler sunuldu.

Eskişehir ve Uşak'tan atlı birlikler de Türk bayraklarıyla tören alanında gösteri gerçekleştirdi. Tören bölgesinde yüzlerce yörük çadırı kuruldu.

Ülke birliği ve tarihsel miras açısından Osmanli İmparatorluğun kurulduğu topraklarda düzenlenen etkinlik büyük önem taşıyor.

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE