Perşembe, 02 Temmuz 2020
.
13
Denizli
.
chevron_left chevron_right
GÜNDEM

CORİNTH CANAL (Korint Kanalı) YUNANİSTAN

Korint Kanalı, Korint Körfezi'ni Saronik Körfezi'ne bağlamak için Korint'in dar isthmusunu geçen bir su yoludur .

5124 Toplam Gösterim
CORİNTH CANAL (Korint Kanalı) YUNANİSTAN

Bu şekilde, kanal Yunan anakarasını Mora'dan ayırıp bir adaya dönüştürüyor.

Korint Kanalı, bir zamanlar gemilerin Ege Denizi'ne girmesine izin veren önemli bir navigasyon rotasıdır. Deniz seviyesinde isthmustan geçen kanal, 6.4 kilometre uzunluğunda ve sadece 25 metre genişliğindedir. Modern gemilerin geçmesi imkansız olan kanal, bir zamanlar sahip olduğu önemli ekonomik önemi kaybetti.

 

Kanal, 19. yüzyılın sonlarında yapılmış olmasına rağmen, 2000 yıllık bir rüyaydı. İnşaatından önce, Ege Denizi'ndeki Adriyatik'e geçmek isteyen veya zengin bir nakliye kenti olan Corinth'teki çapa gemileri , yolculuklarını 185 deniz mili daha uzatacak olan Mora Yarımadası'nı daire içine almak zorunda kaldı .

Korint zalimi Periander'ın (MÖ 602), Korint Kanalı'nı kazma fikrini ilk düşünen kişi olduğuna inanılmaktadır. Zamanın sınırlı teknik yetenekleri göz önüne alındığında proje çok karmaşık olduğu için Periander , gemilerin tekerlekli platformlarda taşınmasına izin veren bir taş yol olan diolkós'u inşa etti .

Daha sonra Makedon kralı Dimitrios Poliorkitis (M.Ö. 300 civarı) kanalı kazmaya çalıştı, ancak mühendis ekibi denizler arasında bir bağlantı kurulursa Adriyatik'in Ege'yi sular altında kalacağı konusunda uyardı. Aynı inanç diktatör Julius Caesar ile imparator Hadrian ve Caligula'yı da durdurdu. İmparator Nero 6.000 köleden oluşan bir grupla kanalın inşasına teşebbüs etti. Ancak planlar sonuçlandırılmadan öldürüldü.

Çok daha sonra, 1830'larda, Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılmasından sonra Yunanistan'ın yeni atanan Valisi Kapodistrias, kanal fikrini ilk olarak yeniden değerlendirdi. Bununla birlikte, tahmini 40 milyon Fransız Frangı maliyetiyle, proje yeni kurulan devlet için çok pahalıydı. Sadece 1869'da Parlamento hükümete Avusturya Genel Etienne Tyrr başkanlığındaki özel bir şirketin Korint Kanalı'nı inşa etmesine izin vermesine izin verdi. Çalışma 1882'de başladı, ancak Avusturyalı şirketin bütçesi yetersizdi. Böylece proje duraklatıldı, 1890'da beş milyon frank sermayesi olan bir Yunan şirketi tarafından yeniden başlatıldı. Bu kez iş tamamlandı ve kanal ilk kez 28 Ekim 1893'te kullanıldı.

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE